Rusza przebudowa dworca Toruń Miasto

Rusza przebudowa dworca Toruń Miasto

Odnowiony z poszanowaniem dla jego historii, komfortowy i dostępny dla wszystkich pasażerów, z ciekawie zaaranżowaną, zieloną poczekalnią letnią – taki właśnie będzie po przebudowie dworzec Toruń Miasto. PKP S.A. przekazały plac budowy wykonawcy.

Niebawem ruszą na dworcu pierwsze prace budowlane związane z kompleksową przebudową dworca Toruń Miasto, który został wzniesiony w 1889 roku w stylu neogotyckim, a następnie – w związku z wizytą marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w 1938 r. – przebudowany w stylu wczesno modernistycznym.

Elewacja dworca Toruń Miasto odzyska swój historyczny biały kolor, a nad wejście główne, od strony miasta, powróci wielkoformatowy zegar. Renowacja czeka także budynki położone w sąsiedztwie dworca, czyli tzw. starą aptekę i stare szalety. Częściowo rozebrany zostanie natomiast budynek zlokalizowany pomiędzy dworcem a tzw. starą apteką, w którym planuje się zaaranżować poczekalnię letnią. W praktyce oznacza to pozostawienie jedynie jego muru obwodowego oraz wybudowanie we wnętrzu pergoli obsadzonej roślinami pnącymi. W poczekalni letniej zostaną zamontowane również nowe elementy małej architektury, takie jak kosze czy ławki. Zmian będzie jednak o wiele więcej.

Dzięki rozpoczętym właśnie inwestycjom już w 2024 roku Toruń zyska dwa pieczołowicie odrestaurowane i jednocześnie nowoczesne oraz komfortowe dworce. Staną się one kolejną wizytówką tego pięknego miasta. Przebudowy dworców kolejowych to bardzo ważny element szerszego procesu, którym jest modernizacja kolei w Polsce – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Centrum obsługi pasażerów pozostanie hol dworca, który jednocześnie będzie pełnił rolę poczekalni. Na nowo zaprojektowano jego wnętrze, w którym architekci zaplanowali połączenie historycznego wystroju z nowoczesnością. Na posadzce planuje się odtworzenie historycznej mozaiki, natomiast ściany do wysokości 2,5 metra zostaną obłożone płytkami klinkierowymi. Aranżację wnętrza uzupełnią nowoczesne oświetlenie, ergonomiczne ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także panoramiczna winda, łącząca parter z tunelem prowadzącym na perony. Na parterze znajdą się jeszcze lokale na wynajem, natomiast piętro budynku jest przewidziane pod hostel.

Rozpoczęcie przebudowy dworca Toruń Miasto to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Torunia zyskają dzięki temu kolejny komfortowy, przyjazny środowisku i przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek dworcowy. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny dworzec stanie się wizytówką miasta oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją po województwie kujawsko-pomorskim. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. – 2,8 mld złotych na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Przebudowa dworca Toruń Miasto to oprócz odmienionego wyglądu inwestycja w jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Wyeliminowane zostaną wszelkie bariery architektoniczne i  wprowadzony szereg usprawnień. Wśród nich m.in. dotykowe tablice z planem dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy ścieżki prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących. 

Przebudowa dworca Toruń Miasto to druga inwestycja, którą rozpoczynamy w tym mieście w ciągu miesiąca. Dworzec w nowej odsłonie połączy w sobie elementy historyczne z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, dzięki którym polepszą się komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Ciekawym i nietypowym rozwiązaniem jest poczekalnia letnia, gdzie wiosną i latem, w otoczeniu zieleni będzie można poczekać na przyjazd pociągu – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki inwestycji dworzec stanie się przyjazny środowisku. Energooszczędne oświetlenie, kurtyny powietrzne, wentylacja z odzyskiem ciepła – to tylko niektóre z rozwiązań, na których wdrożenie się zdecydowano. Przy dworcu powstanie zbiornik służący zbieraniu deszczówki, z którego woda będzie, po oczyszczeniu, używana do spłukiwania dworcowych toalet. Budynek dzięki nowej, stylizowanej stolarce, będzie również bardziej energooszczędny. Nad tym ostatnim aspektem będzie czuwał również system BMS (Building Management System) odpowiedzialny za pracę urządzeń i  instalacji w budynku oraz za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

Zmieni się również otoczenie Torunia Miasto. Poza nową, otwartą poczekalnią letnią, na południu od budynku dworca zaprojektowano niewielki parking na 13 samochodów. W sąsiedztwie dworca zaplanowano również nowe klomby. 

Przebudowa dworca Toruń Miasto to koszt 19,52 mln złotych. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych spółki. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą przebudowy dworca Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „AGAD” sp. z o.o. z Torunia. Dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Transprojekt Gdański sp. z o. o. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to jesień 2024 roku.

Przebudowa dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto jest częścią realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Polskie Koleje Państwowe S.A. i Miasto Toruń projektu BiT City II.