Rusza Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Rusza Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

Od 1 stycznia 2021 r. ruszą pierwsze kursy pociągów w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Na razie w ograniczonym zakresie, bo całość prac nie została jeszcze ukończona, ale za to podróżni na pewno pojadą już nowymi, wygodnymi pociągami.

– Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, projekt za 660 mln złotych, staje się faktem – mówi z dumą marszałek Władysław Ortyl. To wielkie przedsięwzięcie powstaje z myślą o mieszkańcach regionu, którzy każdego dnia podróżują z okolicznych miejscowości do Rzeszowa – zwykle do pracy, na spotkania, zakupy czy np. do lekarza. – Oferta PKA ma ich zachęcić do tego, aby zostawili w swoich miejscowościach na wygodnych parkingach przy stacjach PKP samochody i skorzystali z szybkiego, a tak-że częstego połączenia kolejowego. Będzie to wygodne, a także ekologiczne rozwiązanie, które funkcjonuje w wielu regionach świata – tłumaczy marszałek Ortyl.

Kiedy i jak będzie kursować PKA?

Większa częstotliwość połączeń to główne założenie PKA. Kolej aglomeracyjna ma połączyć z Rzeszowem Dębicę, Przeworsk, Strzyżów i Kolbuszową oraz mniejsze miejscowości na tych trasach. Pociągi PKA uzupełnią ofertę połączeń regionalnych i wspólnie będą jeździć w godzinach szczytu co 30 minut, a poza nimi co godzinę. Natomiast w weekendy co dwie godziny.

– Wierzymy, że Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna przyczyni się do zwiększenia zainteresowania transportem kolejowym przez pasażerów, którzy dotychczas korzystali z samochodów czy autobusów– mówi Joanna Szozda, dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego w UMWP.

Jakie pociągi i bilety?

Do obsługi PKA zostały kupione nowe pociągi. Osiem elektrycznych i dwa spalinowe składy produkcji Newagu zapewnią wygodę i komfort podróżowania, gdyż będą mieć wiele przydatnych rozwiązań w transporcie podmiejskim.

– To między innymi większa ilość drzwi dla szybszej wymiany pasażerów, zintegrowany system informacji pasażerskiej z zewnętrznymi tablicami oraz wewnętrznymi monitorami. Będzie też przystankowy system informacji komunikacji miejskiej. Pociągi będą mieć monitoring oraz biletomaty umożliwiające gotówkowe i bezgotówkowe formy płatności. Do tego klimatyzacja, system gaszenia pożaru i zliczania podróżnych. Są też ułatwienia dla osób z ograniczeniami ruchowymi, dla podróżnych z dziećmi czy rowerzystów – wylicza dyrektor Joanna Szozda.

Operatorem  PKA  będzie  spółka  Polregio,  przewoźnik  wyłoniony w trybie przetargu. Będzie on także realizował połączenia regionalne na Podkarpaciu. Jest to ważne dla pasażerów, gdyż będą mogli korzystać z tej samej taryfy biletowej i honorowany będzie wspólny  bilet  ZTM  Rzeszów.  Umowa z Polregio została podpisana w lipcu, a jej wartość to niemal 466 mln złotych na obsługę PKA i połączeń regionalnych w latach 2021-2025.