Rusza kolejna edycja programu DiscoverEU

Rusza kolejna edycja programu DiscoverEU

Masz 18 lat i legalnie mieszkasz w państwie członkowskim UE lub państwie trzecim stowarzyszonym z programem Erasmus+? Od dziś, 11 października od godz. 12:00 możesz wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą jest podróż po Europie! DiscoverEU dołącza do grupy programów Erasmus+ i z okazji Europejskiego Roku Młodzieży oferuje jeszcze więcej biletów na podróż oraz wiele innych atrakcji!

DiscoverEU to działanie w ramach programu Erasmus+, dzięki któremu młodzi ludzie mogą odbyć podróż po Europie, zdobywając przy tym nowe doświadczenia. Ta podróż, głównie koleją (z wyjątkiem niektórych fragmentów tras, które mieszkańcy wysp lub odległych regionów UE mogą pokonać innymi środkami transportu), to doskonała okazja, by podziwiać piękne krajobrazy i różnorodność miast i miasteczek Europy. Kandydaci mogą przesyłać zgłoszenia w dwóch rundach odbywających się co roku. Laureaci otrzymają od UE bilety na podróż.

W programie mogą uczestniczyć osiemnastolatkowie legalnie zamieszkujący w jednym z krajów Unii Europejskiej lub w jednym z państw trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+, czyli na Islandii, w Liechtensteinie, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. DiscoverEU to możliwość przeżycia niezapomnianej przygody, podczas której poznasz różnorodność Europy, jej bogactwo kulturowe i historię. Będzie to również okazja do zawarcia znajomości z mieszkańcami całego kontynentu! DiscoverEU to także sposobność do rozwijania umiejętności życiowych, które przydadzą się w przyszłości, takich jak niezależność, pewność siebie i otwartość na inne kultury. 

W 2022 r. wybrani laureaci otrzymają kartę zniżkową DiscoverEU. Uprawnia ona do zniżek na bilety do obiektów kultury i obiektów sportowych, na kursy i warsztaty, na przejazdy transportem lokalnym, zakwaterowanie, wyżywienie itp.

Kiedy odbędzie się kolejna runda?

Od czasu pierwszej rundy DiscoverEU, która odbyła się w czerwcu 2018 r., bilety otrzymało prawie 165 tys. młodych ludzi. Kolejna runda potrwa od wtorku 11 października 2022 r. (godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego) do wtorku 25 października 2022 r. (godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego). Po rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń na tej stronie pojawi się przycisk „Apply now” (Zgłoś się), który musisz kliknąć.

Do udziału w konkursie kwalifikują się osoby, które:

  • urodziły się w okresie od 1 stycznia 2004 r. (włącznie) do 31 grudnia 2004 r. (włącznie)
  • podadzą w internetowym formularzu zgłoszeniowym prawidłowy numer dowodu tożsamości, paszportu lub karty pobytowej
  • mają obywatelstwo jednego z następujących krajów lub prawo do długoterminowego legalnego pobytu
    • w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym w kraje i terytoria zamorskie lub
    • w jednym z państw trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+: Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja.

Następnie należy rozwiązać quiz i odpowiedzieć na pytanie dodatkowe (nie dotyczy to kandydatów zgłaszających się jako członkowie grupy). Kandydaci, którzy zostali wybrani, mogą podróżować przez co najmniej 1 dzień i najwyżej 30 dni w okresie od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r.

Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub masz problemy zdrowotne, które mogą utrudnić podróżowanie, otrzymasz pomoc i wsparcie umożliwiające Ci udział w działaniu.

Nie masz jeszcze 18 lat? Nic straconego! Odbędą się dwie rundy w roku, jesienią i wiosną.

Czy można podróżować w grupie?

Tak! Decyzja należy do Ciebie. Możesz podróżować w pojedynkę lub w grupie. Do swojej grupy możesz dodać maksymalnie cztery osoby pod warunkiem, że spełniają wszystkie warunki udziału w konkursie podane powyżej. Aby się zgłosić, będą musiały użyć Twojego kodu zgłoszenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pytaniach B5–B11 na stronie z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Możesz również zaplanować podróż razem z innymi uczestnikami DiscoverEU! Pomoże Ci w tym forum grupy DiscoverEU na Facebooku. Wystarczy dołączyć do grupy, aby skontaktować się z innymi uczestnikami.

Po ogłoszeniu wyników konkursu agencje krajowe programu Erasmus+ zorganizują spotkania, na których pomogą laureatom w nawiązaniu kontaktu i w przygotowaniu się do podróży.