Renfe kupi od Stadlera 59 pociągów za 998 mln euro

Renfe kupi od Stadlera 59 pociągów za 998 mln euro

Prezesi  Renfe i Stadler Rail Valencia podpisali umowę na zakup 59 pociągów o dużej pojemności za kwotę 998 mln euro. Składy produkowane będą w fabryce Stadlera w Albuixech co wygeneruje około 500 dodatkowych miejsc pracy.

Kontrakt ze Stadlerem przewiduje dostawę 24 pociągów o długości 100 metrów i 35 o długości 200 metrów każdy. Obejmuje również części zamienne oraz serwisowanie przez 15 lat.

Nowe pociągi, które będą obsługiwały połączenia w dużych ośrodkach podmiejskich, będą miały pojemność co najmniej 900 miejsc każdy, to o 20% więcej niż obecne składy Civia. Ponadto, dzięki zaawansowanej konstrukcji z minimum 10 drzwiami i dużymi przedsionkami, czas wysiadania i wsiadania pasażerów zostanie zmniejszony.

Wszystkie pociągi będą w pełni przystosowane do podróżowania osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, będą miały dostęp do Wi-Fi oraz miejsca na rowery i wózki dziecięce.

Zakup nowego taboru jest częścią planu odnowienia floty uruchomionego przez Renfe, którego celem jest zagwarantowanie jakości i poprawy usług publicznych w nadchodzących latach i który obejmie odnowienie 50% pociągów.