Rekordowy rok w Lotos Kolej

Rekordowy rok w Lotos Kolej

Blisko 5,5 mld netto tono kilometrów (ntkm) – tyle wyniosła praca przewozowa Lotos Kolej w Polsce w 2019 roku. To najlepszy wynik  w 17-letniej działalności spółki.

Lotos Kolej świadczy przewozy od 2003 roku. W pierwszym roku działalności spółka osiągnęła wynik 37 mln ntkm. Obecnie sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej – 5 474 mln ntkm wykonane przez Lotos Kolej w 2019 roku to nowy rekord krajowego wicelidera towarowych przewozów kolejowych.

Jak dotąd najwyższą pracę przewozową spółka osiągnęła w 2017 roku. Wówczas kształtowała się ona na poziomie 5 351 mln ntkm. Obecny wynik jest więc o 123 mln ntkm wyższy od dotychczasowego rekordu spółki. Warto zaznaczyć, że według danych Urzędu Transportu Kolejowego, w okresie styczeń-listopad 2019 roku, praca przewozowa w Polsce zmniejszyła się w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku o 9,71%.

– Wyższa praca przewozowa, to bardzo dobra wiadomość dla Lotos Kolej. Wynika to przede wszystkim z dwóch kwestii. Po pierwsze, wzrósł średni ciężar pociągów, w związku z czym zwiększyła się przewożona masa towarów. Wzrosła też średnia długość przejechanej trasy. Dzięki temu praca przewozowa jest na rekordowym poziomie, pomimo niższej przewiezionej masy niż w 2017 roku – powiedział Marian Wasilewski, Dyrektor ds. Przewozów Lotos Kolej.

Prowadzenie przewozów przy pomocy cięższych pociągów na dłuższych trasach jest z punktu widzenia prowadzonego biznesu bardzo korzystne ekonomicznie.  

– Wpływ na ten stan rzeczy miały działania proefektywnościowe i optymalizacyjne, które pozwoliły na lepsze wykorzystanie jednostek transportowych i parametrów pociągów – dodał Marian Wasilewski.