Rekordowa majówka dla Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej

Rekordowa majówka dla Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej

Tegoroczna majówka okazała się rekordowa dla Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, która w dniach 30 kwietnia-3 maja 2023 r. przewiozła aż 1450 pasażerów, co jest rekordem w historii zabytkowej KKW po jej reaktywacji w 2005 roku. Jest to również wzrost aż o 50% w porównaniu do ubiegłego roku.

Najwięcej pasażerów kolejka gościła w niedzielę, 30 kwietnia oraz w środę, 3 maja, kiedy niemal zabrakło miejsc. W tych dniach na tory wyjechał cały dostępny tabor koszalińskiej wąskotorówki, niestety nie był on w stanie zagwarantować miejsc siedzących dla wszystkich chętnych.

Już od 2 lat Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej zabiega o fundusze niezbędne do wyremontowania kolejnych wagonów pasażerskich . Towarzystwo dysponuje pozyskanymi w ubiegłych latach wagonami, ale ich stan jest bardzo zły, praktycznie są to wraki albo same podwozia wagonów zakupione przez Towarzystwo w celu ich wyremontowania i przywrócenia do ruchu. W Polsce niestety nie produkuje się obecnie wąskotorowych wagonów pasażerskich, więc w grę wchodzi jedynie remont starych pojazdów, właśnie takich, jak te posiadane przez TKKW.

Stąd najnowsza inicjatywa Towarzystwa a więc zgłoszenie projektu remontu 3 wagonów pasażerskich do budżetu obywatelskiego miasta Koszalin.

Gdyby nasz projekt zwyciężył w tegorocznej edycji budżetu, oznaczałoby to zwiększenie możliwości przewozowych o około 100 miejsc. Poprawiłby się również komfort podróży, gdyż co najmniej jeden z wagonów posiadałby WC – informuje Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.

Pomysł powinien spodobać się mieszkańcom Koszalina, którzy już raz wybrali wniosek Towarzystwa.

Był to remont parowozu Px48, który okazał się wielkim sukcesem. Obecnie wyremontowany parowóz jest jedną z największych atrakcji turystycznych Koszalina i regionu, a kursy pociągu prowadzonego zabytkową maszyną cieszą się rekordowym powodzeniem. Specjalnie z tej okazji do Koszalina przyjeżdżają miłośnicy kolei z całej Europy – dodaje Towarzystwo.

Dodajmy, że w sobotę, 13 maja z okazji Nocy Muzeum Koszalińska Kolej Wąskotorowa uruchomi nocy pociąg na trasie Koszalin Wąsk. – Rosnowo Wąsk. – Koszalin Wąsk., który będzie prowadzony parowozem Px48-3901.