Premier Morawiecki odpowiedział na list związkowców z Polregio

Premier Morawiecki odpowiedział na list związkowców z Polregio

Nie personalia, ale przyszłość Polregio i bezpieczeństwo jej pracowników powinny być przedmiotem naszej wspólnej troski – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do organizacji związkowych.

Na wstępie szef rządu podziękował za list w sprawie problemów budzących zaniepokojenie związków zawodowych w związku z aktualną sytuacją w spółce Polregio.

Aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, w trybie natychmiastowym poprosiłem zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu  o ustosunkowanie się do przedstawionych przez Państwa zastrzeżeń. Chcę mocno zaznaczyć, że pomijam zupełnie personalne aspekty tego sporu. Nie personalia, ale przyszłość Spółki i bezpieczeństwo jej Pracowników powinny być przedmiotem naszej wspólnej troski – napisał premier Morawiecki.

Dodał, że po zapoznaniu się z argumentacją ARP obraz sytuacji jest dla niego bardziej jasny.

Jestem przekonany, że w pierwszej kolejności należy docenić to, co we współpracy z ARP udało się osiągnąć – stwierdził.

Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu przyszłość spółki stała pod znakiem zapytania, ale dzięki skutecznym działaniom restrukturyzacyjnym udało się ją wyprowadzić na prostą.

Nowe wyzwania, przed jakimi staje Polregio nastręczają nowych problemów. Jednocześnie ich skala jest dalece mniejsza, niż skala tych problemów, które pojawiły się przed rozpoczęciem procesu restrukturyzacyjnego. Tym bardziej są to problemy, które można rozwiązać -dzięki mądrej współpracy, a nie konfliktowi – podkreślił.

Premier Morawiecki zauważył, że zarówno związkom, jak i Agencji Rozwoju Przemysłu zależy na pomyślności spółki.

Rozumiem różnice zdań na temat rozwiązywania poszczególnych problemów, jednakże apeluję o rozwagę i poszukiwanie punktów wspólnych. Dalsza walka na gruncie prawnym może doprowadzić do klinczu decyzyjnego, a przez to przedłużyć aktualne problemy spółki. Punkty rozbieżności można mnożyć w nieskończoność, tymczasem to, czego potrzebuje Polregio, to poszukiwanie dróg wyjścia z konkretnych problemów – czytamy w liście.

Prezes Rady Ministrów poprosił o zaufanie i otwartość na negocjacje, których stroną jest ARP.

Taką samą prośbę skierowałem również do Zarządu ARP S.A. Wierzę, że znajdą Państwo rozwiązania, które będą satysfakcjonujące dla wszystkich stron i zagwarantują Polregio dalszy rozwój – podsumował Mateusz Morawiecki.

Dodajmy, że w środę 24 maja 2023 r. odbędzie się posiedzenie Komisji Infrastruktury, podczas której przedstawiona ma zostać przez Prezesa Rady Ministrów oraz Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu informacja na temat sytuacji w spółce kolejowej Polregio.