Pracownik CTL pomagał w ratowaniu dyżurnego ruchu na nastawni w Gdyni

Pracownik CTL pomagał w ratowaniu dyżurnego ruchu na nastawni w Gdyni

Do niecodziennej sytuacji doszło przed nastawnią Gdynia Port – rejon GPC. Pan Tomek Rybka, ustawiacz CTL Północ pełniąc służbę i czekając na zezwolenie dalszej jazdy usłyszał wołanie o pomoc. Dzięki profesjonalnemu zachowaniu pana Tomasza udało się wezwać służby ratunkowe oraz zabezpieczyć nastawię.

Jak się okazało przytomność stracił dyżurny ruchu a będący na miejscu pracownik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. samodzielnie nie był w stanie pomóc. Pan Tomek opuścił lokomotywę i przybiegł na nastawnię. Pomógł ułożyć w bezpiecznej pozycji poszkodowanego i wezwał pogotowie a po zabraniu dyżurnego do szpitala poczekał na nastawni na kolejną zmianę i dopiero wówczas wrócił do lokomotywy.

Z Panem Tomaszem spotkali się Prezesi spółki CTL Północ z Gdyni – Pan Paweł Stawarz i Mirosław Turzyński.

– Wręczyli naszemu bohaterowi list gratulacyjny i pamiątkowy album z fotografiami „starego” Pomorza. Nie obyło się także bez nagrody pieniężnej choć Pan Tomasz podkreślał, że to dyplom i uznanie w oczach przełożonych było czymś szczególnie ważnym co sprawiło Mu ogromną radość a nawet wywołało wzruszenie – powiedziała Monika Mikon, Dyrektor Marketingu i Komunikacji CTL Logistics.

Przez ostatni rok Grupa CTL prowadziła wyłącznie szkolenia obowiązkowe, w większości w formule zdalnej, to teraz zamierza wrócić do szkoleń stacjonarnych, w małych grupach z szeroko rozumianej tematyki kolejowej – branżowy. I choć szkolenia z pierwszej pomocy nie są rekomendowane w pandemicznych czasach to spółka liczy, że uda się takie wykonać dla pracowników biurowych  podczas planowanych symulacji ewakuacji budynków.

W sierpniu ubiegłego roku dla pracowników bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego omawiany był szeroko rozumiany stan psychofizyczny. Podczas pouczeń każdy z pracowników miał możliwość wykonania prostych ćwiczeń z wykorzystaniem alkogogli. Wzięło w nich udział około 300 pracowników zatrudnionych na stanowiskach: maszynista, ustawiacz, manewrowy oraz rewident taboru.

-Zatem, jeśli latem zeszłego roku poruszany był stan psychofizyczny plus alkogogle, czas na  kolejne elementy kształcenia – możliwe że będzie to pierwsza pomoc – dodała Mikon.

CTL Północ jest logistyczną spółką Grupy CTL koncentrującą swoją działalność usługową na północy Polski w portach morskich Gdyni i Gdańska oraz na terenie południowo – wschodniej Polski świadcząc kompleksowe usługi obsługi bocznic i terminali.