Pracownicy kolei #ZawszeNaSłużbie

System kolejowy w czasie epidemii koronawirusa funkcjonuje. Zawdzięczamy to pracownikom kolei, którzy z dużym poświęceniem pracują, by ruch kolejowy był utrzymany, towary dojechały do odbiorców, a pasażerowie do pracy. Przykładem działania w tym wyjątkowym czasie jest akcja #ZawszeNaSłużbie przygotowana przez PKP Energetyka. Do sieci trafiły nagrania pracowników spółki.

Kolej musi funkcjonować także w czasie epidemii. Dlatego warto docenić trud kolejarzy, którzy dzięki swojej służbie zapewniają nieprzerwane działanie systemu. Pasażerowie na co dzień widzą pracę kierowników pociągów, konduktorów i maszynistów. Jednak dla działania kolei ważni są jej wszyscy pracownicy, także ci, których praca nie jest widoczna. Dyżurni ruchu, manewrowi, ustawiacze, rewidenci taboru, ekipy techniczne odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury – wszystkich nie sposób wymienić.

– Podziękowania za ciężką pracę i poświęcenie w czasie epidemii należą się szczególnie lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy nie szczędzą wysiłków, by ratować ludzkie życie. Jednak powinniśmy docenić również codzienną pracę w innych branżach, podziękować szczególnie osobom pracującym na kolei. Nie pierwszy raz w historii kolejarze potwierdzają, że ich praca jest czymś więcej niż zwykłą pracą – jest służbą – mówi dr. inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

O tym, jak wygląda praca w czasie epidemii, opowiadają pracownicy PKP Energetyka. W trakcie świąt przygotowali specjalne nagrania. To elektromonterzy, specjaliści, energetycy oraz dyspozytorzy (którzy już ponad 20 dni pracują w całkowitej izolacji). Filmy można zobaczyć na YouTube.

– Prowadzenie każdej działalności w czasie epidemii oznacza dla wszystkich konieczność szczególnego zaangażowania i poświęcenia. Dlatego też chcemy naszym pracownikom dać wyraz naszej wdzięczności za ich codzienny trud, szczególnie w czasie kryzysu – przyznaje Wojciech Orzech, Prezes PKP Energetyka.

W tym szczególnym czasie warto promować wysiłek i zaangażowanie pracowników na kolei, cały czas pamiętając o poświęceniu innych służb, w szczególności medycznych.

– Warto pokazać, na czym polega praca kolejarzy w tym nietypowym czasie. Często to ogromny wysiłek i poświęcenie, który nie zawsze jest zauważalny. Dlatego jestem przekonany, że powinny powstawać kolejne nagrania w ramach akcji #ZawszeNaSłużbie – do wzięcia udziału w projekcie zachęca dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.

Elektromonter Damian i jego brygada pociągu sieciowego z Wrocławia

Adam, Kamil, Rafał i Janusz –
skoszarowani dyspozytorzy mocy z Zakładu Północnego Nastawni Zdalnego Sterowania w Sopocie

Dariusz i Sławomir, elektromonterzy z warszawskiego Pogotowia Energetycznego: