PPM-T za 80 mln zł wykona prace na LK 26 między Łukowem a Dęblinem

PPM-T za 80 mln zł wykona prace na LK 26 między Łukowem a Dęblinem

Dwa wyremontowane przystanki w Borowinie i Hordzieżce, nowy tor na moście kolejowym nad Wisłą, 10 przejazdów z nową nawierzchnią i 3 przejazdy z automatyczną sygnalizacją świetlną – taki będzie efekt prac na linii od Łukowa do Dęblina (LK nr 26). Prace za 80 mln zł netto, finansowane ze środków własnych i unijnych KPO, wykona Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe.

Mieszkańcy Borowiny i Hordzieżki, położonych między Łukowem a Dęblinem (LK nr 26), wygodniej wsiądą do pociągów. W tych miejscowościach PKP PLK zbudują nowe perony, które będą wyposażone w nowe wiaty, tablice i gabloty informacyjne oraz oświetlenie.

Na 25-kilometrowym odcinku między Łukowem Łapiguz a Dęblinem wymieniony będzie tor. Natomiast w Sarnowie, Borowinie, Rudzie, Zimnej Wodzie, Krzywdzie, Drożdżakach, Hordzieżce i Woli Okrzejskiej zarządca infrastruktury zaplanował poprawę nawierzchni toru i drogi na 10 przejazdach. Skrzyżowanie w Hordzieżce oraz 2 przejazdy w Borowinie zostaną wyposażone w sygnalizatory świetlno-dźwiękowe. Prace będą prowadzone także na stacji Okrzeja, gdzie zajmiemy się oczyszczeniem tłucznia pod torem nr 1 oraz regulacją 4 rozjazdów.

Wszystkie prace rozpoczną się w drugiej połowie 2024 roku i potrwają dwa lata. Ich wartość to 70 mln zł, finansowane są ze środków KPO.

Za niespełna 10 mln zł ze środków własnych spółki PKP PLK wyremontuje most kolejowy nad Wisłą obok twierdzy w Dęblinie. Zaplanowano wymianę mostownic jednego toru oraz wzmocnienie konstrukcji obiektu.

W ubiegłym roku takie same prace przeprowadzono na sąsiednim torze. Roboty będą trwały pół roku. Po zakończeniu remontu pociągi będą jeździć ciszej i bezpieczniej.

Most nad Wisłą w Dęblinie ma 447,5 m długości i składa się z 5 przęseł. 44 pociągi w ciągu doby przejeżdżają przez obiekt z maksymalną prędkością 90 km/h. Na czas remontu zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości do 30 km/h, a ruch pociągów będzie prowadzony po jednym torze.

Zmiany w ruchu są uwzględnione w rozkładzie jazdy, a szczegóły komunikacji są dostępne w Portalu Pasażera.