Pożar lokomotywy prowadzącej TLK „Staszic”

Pożar lokomotywy prowadzącej TLK „Staszic”

W Tarnowie koło Stargardu doszło do pożaru czeskiej lokomotywy serii 754, która prowadziła pociąg TLK „Staszic” relacji Szczecin Gł. – Lublin Gł. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Do pożaru lokomotywy 754-037 doszło około godz. 12:20 kiedy skład PKP Intercity mijał stację Tarnowo Pomorskie. Nadpalony został także pierwszy wagon.

Jak poinformowało biuro prasowe PKP Intercity, w lokomotywie pociągu doszło do zwarcia i zadymienia. Ewakuowanych zostało około stu pasażerów.

W akcji gaśniczej brało udział sześć zastępów straży pożarnej, w tym samolot gaśniczy.

Pasażerom feralnego pociągu przewoźnik umożliwił dalszą podróż pociągami:

  • Polregio R 85428 relacji Piła Główna – Bydgoszcz Główna 
  • IC 5420 HUTNIK relacji Gdynia Główna – Bielsko-Biała Główna na odcinku Bydgoszcz Główna – Kutno,
  • IC 71100 DIONIZOS relacji Zbąszynek – Warszawa Wschodnia na odcinku Kutno – Warszawa Wschodnia,
  • IC 3526/7 ORŁOWICZ relacji Miechów – Olsztyn Główny na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia,
  • IC 47/71004 ODRA relacji Berlin Hbf – Warszawa Wschodnia na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Centralna – Warszawa Wschodnia.

Dodatkowo od stacji Warszawa Wschodnia uruchomiony został pociąg TLK 82100 BIS do stacji Lublin Główny, który ruszył ze stolicy zgodnie z rozkładem jazdy. 

W związku z pożarem lokomotywy, inny pociąg PKP Intercity IC „Zamoyski” relacji Lublin Główny – Gorzów Wielkopolski został odwołany na odcinku Piła Główna – Gorzów Wielkopolski. 

Przypomnijmy, że polski przewoźnik wydzierżawił za około 25,7 mln zł od Kolei Czeskich pięć lokomotyw spalinowych z ogrzewaniem elektrycznym.

Dodajmy, że PKP Intercity do 20 czerwca 2022 r. czeka na oferty w postępowaniu na dostawa 16 lokomotyw hybrydowych (elektryczno-spalinowych), które wykorzystane byłyby właśnie przy takich pociągach jak TLK „Staszic”, gdzie spółka korzysta z dwóch typów lokomotyw. W tym przypadku na odcinku Szczecin Gł – Piła z pojazdu spalinowego, a na odcinku Piłą – Lublin Gł. z elektrowozu.