Powstała grupa robocza przy UIC do opracowania rozwiązań zapobiegających wtargnięciom oraz samobójstwom na torach

Powstała grupa robocza przy UIC do opracowania rozwiązań zapobiegających wtargnięciom oraz samobójstwom na torach

Stworzenie stałej platformy do opracowania rozwiązań zapobiegających wtargnięciom oraz samobójstwom na torach, wymiana najlepszych międzynarodowych praktyk w tym zakresie, a także współpraca przy stworzeniu globalnej kampanii dotyczącej wskazanego tematu. To główne cele, jakie postawili sobie członkowie UIC Trespass and Suicide Prevention Network (TreSP-Network) – nowej grupy roboczej utworzonej przy Międzynarodowym Związku Kolei, w której działania zaangażowana jest również Fundacja Grupy PKP.

35 uczestników z 16 krajów wzięło udział w pierwszym spotkaniu grupy roboczej Trespass and Suicide Prevention Network (TreSP-Network – Zapobieganie Przechodzeniu przez Tory w Miejscach Niedozwolonych i Samobójstwom) przy UIC (International union of railways – Międzynarodowym Związku Kolei). Celem grupy jest, jak sama nazwa wskazuje, zapobieganie wtargnięciom oraz samobójstwom na torach. Chociaż istnieją krajowe inicjatywy mające na celu rozwiązanie tych problemów, żadna z nich nie ma wymiaru globalnego, dlatego pojawiła się potrzeba stworzenia grupy, która mogłaby zmienić tę sytuację. Propozycja powstania TreSP-Network została jednogłośnie zatwierdzona przez Platformę Bezpieczeństwa UIC.

– Każde przedsięwzięcie, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa na przejściach kolejowo-drogowych, jak i w okolicach torów, jest niezwykle cenne i potrzebne. To dodatkowa możliwość współpracy oraz wymiany doświadczeń na szczeblu międzynarodowym. Dlatego idea TreSP-Network ma pełne poparcie ze strony Fundacji Grupy PKP, której jednym z głównych obszarów działalności jest dążenie do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w transporcie kolejowym – powiedziała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP, która wzięła udział w posiedzeniu TreSP-Network.

Przewodniczącym grupy roboczej na pierwszą, dwuletnią kadencję został Aleksandr Iwanenko, jego zastępcą dr Ann Mills. Isabelle Fonverne, starszy doradca ds. bezpieczeństwa w UIC, zwróciła uwagę, że ponad połowa ofiar śmiertelnych wypadków kolejowych w Unii Europejskiej to osoby, które w sposób nieuprawniony wkroczyły na tory (61 proc.). Prawie jedna trzecia wypadków ma miejsce na przejazdach kolejowo-drogowych (33 proc.).

Vasilij Semenovih, zastępca kierownika Departamentu Ekologii, Ochrony Pracy i Bezpieczeństwa Przemysłowego Kolei Rosyjskich, podczas konferencji, która odbyła się 28 czerwca, omówił wypadki kolejowe z 2020 roku, w wyniku których ofiarami stali się obywatele. Analizy dokonano z uwzględnieniem lokalizacji, pory dnia, rodzaju pociągów, kategorii osób, wieku (szczególnie młodzieży) i płci. Wskazał też na poczynione inwestycje w celu wdrożenia rozwiązań technicznych i organizacyjnych oraz działań edukacyjnych, których celem jest zapobieganie wypadkom na torach.

O założeniach kampanii społecznej stworzonej przez „Operation Lifesaver”, dotyczącej zapobiegania samobójstwom na torach w Kanadzie, którą wspiera m.in. Stowarzyszenie Kolejowe Kanady, mówiła Sarah Mayes, dyrektor krajowy projektu. Wspomniała też o wypadkach na przejazdach kolejowo-drogowych i wtargnięciach na tory.

Kampanię społeczną na podstawie badania behawioralnego przeprowadzono natomiast w Belgii. O tym, czego dotyczy to przedsięwzięcie mówiła Annelies de Keyser z firmy Infrabel, budującej i modernizującej belgijską sieć kolejową. Interesującym elementem jest to, że w projekcie za statystykami kryją się historie czterech osób, które ucierpiały w wypadkach na torach.

Kolejne spotkanie w ramach grupy TreSP-Network odbędzie się w połowie października. Sesję na temat wtargnięć i samobójstw na torach zaplanowano również na 8 czerwca przyszłego roku, przed konferencją inaugurującą ILCAD 2022 (International Level Crossing Awareness Day – Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa na Przejazdach). Wydarzenia związane z 14. edycją ILCAD odbędą się w dn. 8-10 czerwca 2022 r. w Denver i Pueblo Colorado w USA.