Powiększył się park tabor Podlaskiego Zakładu Polregio

Powiększył się park tabor Podlaskiego Zakładu Polregio

Park taborowy Podlaskiego Zakładu Polregio w Białymstoku powiększył się o dwa pojazdy spalinowe serii SA106. Szynobusy pozyskano od samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Pociągi będą jeździć na trasach: Białystok-Suwałki, Białystok-Waliły, Białystok-Czeremcha, Białystok- Hajnówka oraz Hajnówka- Siedlce, a od 1 lipca również na trasie do Siemianówki.

– Nakłady na pasażerskie przewozy kolejowe w naszym województwie cały czas rosną. W 2020 r. była to kwota 30 mln zł, a w 2021 już jest 38 mln zł – podkreślił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Marszałek przypomniał o przywracanych w tym roku połączeniach. To m.in. wznowiona po 27 latach relacja Białystok – Hajnówka. Od 1 maja 2021 uruchomione zostały codzienne połączenia Białystok – Waliły, a od początku lipca pociągi pojadą też na linii Hajnówka-Siemianówka.

– Likwidacja białych plam transportowych to jeden z najważniejszych celów Polregio. W związku z tym, wraz z Samorządem Województwa Podlaskiego rozbudowujemy ofertę połączeń kolejowych, aby mieszkańcy tego regionu mogli korzystać z naszych pociągów w codziennych dojazdach np. do szkoły, pracy, do urzędu czy do lekarza. Pojazdy, które od dzisiaj będą służyć tutejszemu zakładowi POLREGIO, pozwolą nie tylko na realizację tych celów, ale przede wszystkim na podniesienie jakości naszych usług świadczonych w województwie podlaskim – powiedział Artur Martyniuk, prezes Polregio

Szynobusy SA106 są przystosowane do jazdy z prędkością 120 km/h. Posiadają 60 miejsc siedzących, a łącznie może nimi podróżować 170 pasażerów. A przy obecnie obowiązującym reżimie sanitarnym – 120 pasażerów.  Wyposażone są m.in. w wygodne fotele, monitoring i klimatyzację. W pojazdach, w części niskopodłogowej są specjalne miejsca dla podróżnych na wózkach inwalidzkich oraz rampy do ich załadunku.