Pomorze Zachodnie zaprezentowało ósmy pociąg hybrydowy

Pomorze Zachodnie zaprezentowało ósmy pociąg hybrydowy

Kolejny pociąg z podwójnym napędem – elektrycznym i spalinowym wyruszył na zachodniopomorskie szlaki kolejowe. To już ósma hybryda zakupiona przez samorząd województwa. Uroczyste powitanie Pociągu Europejskiego odbyło się we wtorek na stacji Szczecin Główny.

– Dojechała do nas hybryda europejska. Kolejny, ósmy już pociąg z serii hybryd. Jako pionierzy w Polsce zakupiliśmy je na potrzeby obsługi połączeń regionalnych na Pomorzu Zachodnim. To jest element konsekwentnie, od już ponad 10 lat, realizowanej polityki polepszenia standardu połączeń – przypomniał na wstępie marszałek Olgierd Geblewicz. – Dzięki temu dziś możemy powiedzieć, że jeździmy najnowocześniejszą flotą w Polsce. Że nasi pasażerowie mogą korzystać z pociągów nie tylko nowoczesnych, ale i ekologicznych – dodał

Marszałek zauważył, że liczba pasażerów w pociągach regionalnych rośnie.

– Te pojazdy to bardzo dobra alternatywa dla samochodów. W ostatnim czasie paliwo w Polsce do najtańszych nie należy. Wszyscy odczuwamy rosnące koszty zakupu benzyny, oleju napędowego. Dlatego odnotowujemy wzrost liczby pasażerów w pociągach regionalnych – poinformował Olgierd Geblewicz. – Pojazdy, hybrydowe oszczędzają paliwo. Spalają znacznie mniej oleju napędowego niż klasyczne szynobusy. Co powoduje dwie korzyści. Korzyść w wymiarze ekonomicznym i korzyść w ochronie środowiska. Kupujemy hybrydy, by chronić środowisko naturalne i nasze kieszenie – podkreślił marszałek.

Gospodarz uroczystości wyjaśnił też, dlaczego pociąg zdobią europejskie złote gwiazdy. A w przestrzeni pasażerskiej umieszczone są specjalne grafiki.

-Wszystkie 70 pojazdów, które kupiliśmy dla Pomorza Zachodniego w ostatnim dziesięcioleciu, było współfinansowanych z Funduszy Unii Europejskiej. Winniśmy o tym pamiętać, że dzięki naszemu członkostwu w UE możemy korzystać z tych dobrodziejstw i dlatego nazwaliśmy ten pociąg europejskim. W takich barwach będzie on jeździł po Pomorzu Zachodnim. By podkreślać to, że jesteśmy dumnymi Europejczykami na Pomorzu Zachodnim, że chcemy być w UE – stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz.

Wicemarszałek Tomasz Sobieraj przypomniał, że samorząd województwa zakupił już 48 nowoczesnych pociągów z Newagu. A do konca roku ma być ich 52

– To jest naprawdę wielka flota i zarządzanie nią to wielkie wyzwanie, które wymaga doskonałej współpracy, kooperacji między trzeba podmiotami: urzędem marszałkowskim, producentem pociągów i operatorem, czyli POLREGIO – podkreślił Tomasz Sobieraj. – Chcę bardzo podziękować Wydziałowi Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego, w osobie pani dyrektor Jadwigi Rajkiewicz, producentowi pojazdów,, NEWAGowi w osobie pana prezesa Zbigniewa Konieczka i dyrektorowi Zachodniopomorskiego Zakładu POLREGIO Andrzejowi Chańce.

Prezes Newagu, który po raz kolejny gościł w Szczecinie na premierze nowego pojazdy, tym razem przygotował wyjątkową niespodziankę. Poinformował, że ósma hybryda wyprodukowana dla Pomorza Zachodniego jest przystosowana do zamontowania tzw. superkondensatora. I wkrótce pociąg zyska to nowoczesne urządzenie.

– Co to spowoduje? Między innymi to, że do 60 km/h pociąg będzie korzystał z energii zgromadzonej w superkondensatorze podczas hamowania. Czyli rozpędzając pociąg, jedziemy za darmo. Policzyliśmy korzyści. Jeżdżąc tylko między Goleniowem a Kołobrzegiem tym pociągiem w ciągu roku  zaoszczędzimy na emisji dwutlenku węgla jakieś 550 ton! I 250-300 ton paliwa. Tylko na tej jednej trasie – wyjaśnił prezes Zbigniew Konieczek.

O godzinie 12.45 hybryda wyruszyła do Kołobrzegu. I na tej trasie będzie ją można spotkać najczęściej. Dlaczego? Ponieważ tylko do Goleniowa pociągi jeżdżą „pod prądem”, a dalej – przez Nowogard, Płoty, Gryfice, Trzebiatów – linią niezelektryfikowaną (402). Pojazdy z podwójnym napędem stworzone są do obsługi właśnie takich połączeń. Możliwość zmiany źródła zasilania pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i znacząco ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Hybrydy na torach to również komfort i bezpieczeństwo podróżnych oraz ułatwienia w organizacji przewozów.
 
Dwunapędowe zespoły trakcyjne 36 WEh, wyprodukowane przez nowosądecki NEWAG, kursują po Pomorzu Zachodnim od stycznia 2021 r. Wtedy zadebiutowały dwie – bursztynowa i limonkowa.  Do końca ubiegłego roku samorząd województwa zakupił jeszcze pięć takich nowoczesnych pojazdów. Umowa z firmą Newag przewidywała tzw. opcje (2+5+5) i Zarząd Województwa zdecydował o zakupie jeszcze pięciu hybryd. Pierwszą z nich właśnie powitaliśmy, kolejne zostaną dostarczone do końca roku.

Dwunapędowe pociągi obsługują połączenia Szczecin – Kołobrzeg – Koszalin, Szczecin – Szczecinek i Szczecin – Piła. Mogą również kursować do portu lotniczego w Goleniowie.

Ekologia na torach

Jedna hybryda (bez superkondensatora) to redukacja emisji zanieczyszczeń o 338 ton dwutlenku węgla! (Przy średnim rocznym przebiegu 150.000 km, z czego około 40,7% przypada na odcinki zelektryfikowane.) Zmniejszenie emisji tlenku azotu szacuje się na 650 kg. Tlenku węgla – ok. 52 kg. Dzięki możliwości zmiany napędu ze spalinowego na elektryczny – do atmosfery nie trafia ok. 130 kilogramów sadzy HS. Oszczędność paliwa szacuje się na ponad 70 ton.

Klimatyzacja, internet, rowery

W hybrydach jest 150 miejsc siedzących (ogółem 302) i przestrzeń do przewozu 10 rowerów. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, internet bezprzewodowy, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej, sygnalizację przeciwpożarową, defibrylator, rampy ładunkowe dla wózków. Na wyposażeniu 36WEh znajduje się również defibrylator AED – sprzęt ratujący życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

Hybrydowy napęd tworzą cztery elektryczne silniki trakcyjne o łącznej mocy 1600 kW zasilane z sieci elektrycznej za pomocą odbieraka prądu oraz jednostka napędowa składająca się z dwóch silników spalinowych i generatorów prądu, która zasila silniki elektryczne na odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej.

Pojazdy wyposażone są w najnowocześniejsze urządzenia i systemy bezpieczeństwa ruchu (ETCS), a ich maksymalna prędkość to: 160 km/h (napęd z sieci trakcyjnej) i 120 km/h (silniki diesla).
Przyśpieszenie: elektr. ≥1,0 m/s2 / spalin. ≥0,4 m/s2

Od 2010 roku Województwo Zachodniopomorskie na zakup 69 pojazdów szynowych przeznaczyło 1,2 mld zł (brutto). Wartość pięciu pociągów hybrydowych, które mają zostać dostarczone w tym roku to 123 mln zł (brutto). Zakupy nowoczesnego taboru są możliwe dzięki Funduszom Europejskim.