Pomorska Kolej Metropolitalna rozstrzygnęła konkurs #KolejNaPKM

Pomorska Kolej Metropolitalna rozstrzygnęła konkurs #KolejNaPKM

Ponad 360 zdjęć prawie 200 różnych autorów, spośród których wybraliśmy 12 zwycięzców i dodatkowo 12 wyróżnionych – tak w największym skrócie można podsumować trwający od lipca do października 2021 r. konkurs fotograficzny #KolejNaPKM. Najlepsze konkursowe zdjęcia, trafiły do kalendarza Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na 2022 rok.

– Kończący się 2021 rok jest ostatnią okazją do sfotografowania linii PKM bez sieci trakcyjnej, której rozciągnięcie nad torami w ramach rozpoczętej w czerwcu elektryfikacji na zawsze zmieni krajobraz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. – Dlatego chcąc zachować w pamięci wygląd linii PKM bez „druta” postanowiliśmy zorganizować konkurs fotograficzny skierowany do wszystkich miłośników kolei oraz mediów społecznościowych. Dzięki tym zdjęciom uda nam się razem stworzyć bogatą dokumentację fotograficzną linii PKM sprzed elektryfikacji, która na naszych oczach przechodzi właśnie do historii…

Przez ostatnie 4 miesiące miłośnicy kolei i mediów społecznościowych, których udało nam się namówić do udziału w naszej zabawie, publikowali na swoich profilach na Instagramie i Facebooku swoje zdjęcia oznaczone naszym konkursowym hasztagiem #KolejNaPKM. Łącznie opublikowanych zostało ponad 360 takich zdjęć autorstwa koło 200 osób!

Fotografie oceniała komisja konkursowa, składająca się z przedstawicieli PKM, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Igers Gdańsk, pod którego patronatem odbywał się konkurs. Wszystkie zdjęcia były niesamowite, a wiele spośród nich naprawdę na wysokim poziomie artystycznym. Nie brakowało także fotografii, które przedstawiały bardzo oryginalne i niezwykle świeże spojrzenie na infrastrukturę linii PKM, a także pozostałych tras kolejowych obsługiwanych w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Z racji tego, że trudno było wybrać tylko 12 zwycięskich prac, komisja konkursowa postanowiła rozszerzyć swój wybór o kolejnych 12 wyróżnionych fotografii, których autorzy otrzymają od PKM zestawy oryginalnych kolejowych gadżetów. Natomiast autorzy 12 zwycięskich prac otrzymają w nagrodę honorarium w wysokości 500 zł netto oraz zestawy gadżetów PKM, a dodatkowo ich zdjęcia trafią do autorskiego kalendarza Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na 2022 rok.