Polregio wprowadza na rynek videomaty

Polregio wprowadza na rynek videomaty

Już dziś na dwóch stacjach, Łódź Widzew oraz Świnoujście ruszyła sprzedaż biletów przez videomaty. Polregio uruchomi pilotażowo 10 takich urządzeń.  Wykorzystanie nowoczesnej technologii ma pomóc na uzupełnienie sieci kas biletowych o urządzenia samoobsługowe, ale wyposażone w usługę,  pozwalającą na kontakt w postaci transmisji wideo z konsultantem.

Pierwsze videomaty będą dostępne w ramach pilotażu, między innymi w: Krakowie, Zielonej Górze, Jarosławiu, Poznaniu, Łodzi, Świnoujściu, Szczecinie oraz Opolu.

Obecnie podstawowym narzędziem wykorzystywanym w procesie sprzedaży biletów jest kasa biletowa, w której można kupić bilety na połączenia wszystkich przewoźników kolejowych. Należy zaznaczyć, że pociągi Spółki codziennie zatrzymują się na 1900 stacjach i dworcach kolejowych. Dziś Polregio uruchamia ok. 150 kas, których kosztochłonność w niektórych przypadkach przekracza nawet 50%. Dostępność tych kas na dworcach premium wynosi średnio 12 godzin dziennie, ale już na mniejszych dworcach jedynie 7 godzin. W celu uzupełnienia dostępności zakupu biletów na dworcach, przy wsparciu zespołu handlowego, przygotowana została koncepcja nowego narzędzia sprzedażowego. Będzie ono posiadało cechy kasy biletowej, dostępne będzie w godzinach uruchamianych pociągów przez Polregio, a jego kosztochłonność będzie jednocyfrowa.

 – Zainspirował nas tradycyjny biletomat. Gdyby połączyć jego funkcje z funkcjonalnością tradycyjnej kasy biletowej moglibyśmy uzyskać narzędzie, które będzie posiadało oczekiwane funkcjonalności – i tak narodził się pomysł videomatu z funkcją e-kasjera  – mówi Adam Pawlik, Członek Zarządu – Dyrektor Handlowy Polregio.

E-kasjer to osoba zlokalizowana w Call Center, która pomoże klientowi zakupić bilet kolejowy. Wystarczy, że pasażer przyciśnie odpowiedni przycisk na ekranie lub na obudowie videomatu i połączy się z Call Center. W kolejnym kroku e-kasjer wybierze zgodnie z oczekiwaniami klienta ofertę, a klientowi pozostanie jedynie zbliżenie karty płatniczej do czytnika i odebranie biletu. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest dostępność usługi w każdym videomacie, niezależnie od jego lokalizacji.

– Funkcja e-kasjera będzie dostępna w godzinach od 6:00 do 22:00, czyli aż 16 godzin. Zakładamy, że ta dodatkowa funkcjonalność będzie stanowiła zachętę do zakupu biletu dla osób, które do tej pory nie były przekonane do korzystania z usług tradycyjnego biletomatu. Postanowiliśmy, że zrealizujemy ten pomysł w formie projektu pilotażowego, a już niebawem udostępnimy naszym klientom 10 takich urządzeń, które zostaną zainstalowane na większych i mniejszych dworcach w Polsce. W kolejnych miesiącach będziemy monitorować różnorakie wskaźniki tego projektu.” – dodaje Adam Pawlik, Członek Zarządu – Dyrektor Handlowy Polregio.

Videomaty są efektem wielomiesięcznej współpracy między firmami Polregio, Netią i Avista, dla których zarówno sprawna obsługa pasażera, jak i elektroniczna sprzedaż usług są priorytetem.

– Grupa Netia ma bardzo duże doświadczenie w zakresie wsparcia podróżnych. Jestem przekonana, że nasi konsultanci, którzy od wielu lat realizują na najwyższym poziomie usługi Netia Customer Service na rzecz największych przewoźników kolejowych, doskonale sprawdzą się również jako asystenci klientów w procesie wsparcia zakupu biletów w videomatach   – mówi Jolanta Lorenc, Dyrektor w Obszarze B2B Grupy Netia. – Współpracujemy z Polregio od wielu lat w szerokim spektrum rozwiązań i mamy w tym zakresie bardzo dobre doświadczenia. Jest to firma otwarta na wdrażanie innowacji technologicznych, czego kolejnym przykładem jest nasze wspólne pilotażowe wdrożenie, które już teraz wzbudza duże zainteresowanie innych przewoźników – dodaje Jolanta Lorenc.

     – Proces projektowania rozwiązania w zakresie oprogramowania oraz samego urządzenia był złożony, na każdym etapie chcieliśmy sprostać oczekiwaniom pasażerów oraz Polregio. Jestem przekonany, że możemy być dumni z końcowego efektu. Wdrażamy produkt, który z całą pewnością ułatwi proces zakupu biletów – podkreśla Sebastian Borowski – Prezes Zarządu Avista Sp. z o.o.

W nadchodzących tygodniach firma Polregio zaplanowała kampanię reklamową pod hasłem „Do kolejki bez kolejki” oraz szereg eventów na dworcach, zachęcających do skorzystania z videomatów.