Polregio przygotowuje ogólnopolską pielgrzymkę Pociągiem Papieskim

Polregio przygotowuje ogólnopolską pielgrzymkę Pociągiem Papieskim

W związku z uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o ustanowieniu roku 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II oraz przypadającą 100. rocznicą urodzin, Polregio uczci pamięć Ojca Świętego Jana Pawła II poprzez zorganizowanie ogólnopolskiej pielgrzymki Pociągiem Papieskim.

– Wielokrotnie podkreślaliśmy, że Polregio włącza się w ważne dla Polaków wydarzenia, dba o historię, kulturę i tradycję. Stąd pomysł pielgrzymki specjalnym Pociągiem Papieskim, który zrodził się nie tylko jako włączenie się w tak doniosły jubileusz 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II, ale także jako chęć stworzenia oryginalnej formy uczczenia pamięci tego wielkiego Polaka w połączeniu z promocją Polregio. Pielgrzymka ma obejmować swoim zasięgiem obszar prawie wszystkich województw, w tym m.in. miejscowości z najważniejszymi sanktuariami związanymi ze świętym Janem Pawłem II – powiedziała Anna Lenarczyk, Członek Zarządu Polregio.

Pociąg Papieski to specjalny skład Polregio, który kursował „Kolejowym Szlakiem Jana Pawła II” pomiędzy Krakowem a Wadowicami, jako podziękowanie za pontyfikat papieża Polaka. Został on poświęcony przez papieża Benedykta XVI w maju 2006 roku podczas jego wizyty w Polsce. Posiada złotą malaturę, herb świętego Jana Pawła II i dewizę „Totus Tuus” umiejscowioną na bokach składu. Jest wykorzystywany w ruchu regionalnym, a także przy okazji specjalnych wydarzeń.

Pielgrzymka Pociągiem Papieskim została pierwotnie zaplanowana na maj i czerwiec 2020 r. Jednak ze względu na obowiązujący na terenie całego kraju stan epidemii, realizacja projektu została odłożona na okres późniejszy, kiedy sytuacja związana z epidemią zostanie unormowana. Obecnie trwa ustalanie harmonogramu, a za możliwy termin realizacji pielgrzymki uznano październik 2020 r., co wiąże się z 42. rocznicą wybrania Ks. Kard. Karola Wojtyły na papieża. Do tego czasu Spółka Polregio planuje działania komunikacyjne na stronie internetowej polregio.pl, gdzie znajdzie się m.in. podstrona aktualizowana na bieżąco w zakresie szczegółów planowanej pielgrzymki Pociągiem Papieskim.