PolRegio planuje uruchomić połączenia komercyjne na 7 trasach

PolRegio planuje uruchomić połączenia komercyjne na 7 trasach

Urząd Transportu Kolejowego otrzymał wnioski PolRegio o przyznanie otwartego dostępu na trasach krajowych. Nowe przewozy kolejowe mają być realizowane od 14 czerwca 2020 r. do 31 grudnia 2024 r.

Do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynęły wnioski PolRegio dotyczące przyznania decyzji w sprawie otwartego dostępu na 7 trasach krajowych:

  • Białystok – Zielona Góra Główna i w relacji powrotnej;
  • Gdynia Główna – Wrocław Główny i w relacji powrotnej;
  • Gdynia Główna – Poznań Główny i w relacji powrotnej;
  • Gdańsk Główny – Kołobrzeg i w relacji powrotnej;
  • Olsztyn Główny – Kołobrzeg i w relacji powrotnej;
  • Wrocław Główny – Kołobrzeg i w relacji powrotnej;
  • Wrocław Główny – Świnoujście i w relacji powrotnej.

PolRegio planuje uruchomić nowe usługi w weekendy od 14 czerwca 2020 r. do 31 grudnia 2024 r. Większość połączeń ma mieć charakter całoroczny. Relacje z Olsztyna do Kołobrzegu oraz z Wrocławia do Kołobrzegu i Świnoujścia mają być realizowane wyłącznie w wakacje.

Wnioski przeoźnika wpłynęły do Urzędu 6 grudnia 2019 r. Ze względu na stwierdzone braki niezbędne było przekazanie przez przewoźnika korekt oraz uzupełnień wniosków. Wymagane informacje zostały uzupełnione w tym roku.

Uzyskanie przez Urząd wszystkich wymaganych na tym etapie informacji umożliwiło opublikowanie jawnych wersji wniosków w sprawie uruchomienia nowych usług przewozu osób, wykonywanych na zasadach komercyjnych.

Informacja została opublikowana na stronie Urzędu.

Przed wydaniem decyzji może zostać zbadany wpływ nowych połączeń na już funkcjonujące. Takie badanie następuje tylko na wniosek. Podmioty uprawnione mają cztery tygodnie na jego złożenie. Termin ten rozpoczyna bieg od  06.04.2020, czyli od  dnia publikacji informacji na stronie Urzędu.

Ze względu na charakter proponowanych nowych przewozów i ich realizowanie na trasach krajowych dopuszczalne jest złożenie przez podmioty uprawnione wyłącznie wniosków o badanie równowagi ekonomicznej. Badanie głównego celu zostało przewidziane jako możliwość weryfikacji otrzymanych przez Urząd wniosków o dostęp na trasach międzynarodowych.