Pojazdy KISS wyprodukowane w Polsce zadebiutowały w Słowacji

Pojazdy KISS wyprodukowane w Polsce zadebiutowały w Słowacji

Dziś na tory wraz z pasażerami wyruszyły nowe pojazdy piętrowe typu KISS, wyprodukowane dla Kolei Słowackich przez Stadler Polska. Jednostki będą obsługiwały połączenia regionalne z dużymi strumieniami pasażerów na trasach zachodniej Słowacji oraz w okolicach aglomeracji Bratysławy.

Sześcioczłonowe członowe KISS mają 155 metrów długości i ponad 600 miejsc siedzących w 1. i 2. klasie. Pojazd może osiągnąć maksymalną prędkość do 160 km/h. Posiadają cztery toalety, z których jedna jest przeznaczona dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej (PRM). Oprócz miejsc dla osób na wózkach inwalidzkich, wielofunkcyjne schowki oferują również dużo miejsca do przechowywania rowerów, wózków dziecięcych i bagażu.

Nowe składy posiadają klimatyzację w przedziałach pasażerskich i kabinach maszynistów. Pasażerowie korzystają z nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej (FIS) oraz WIFI. Kamery wewnątrz i na zewnątrz oraz na dachu do obserwacji pantografy zapewniają bezpieczną eksploatację kolei.

Pojazdy wyposażone są również w certyfikowany system pomiaru zużycia energii oraz precyzyjny system zliczania pasażerów. Maszyniści będą prowadzili pojazdy w nowoczesnej i ergonomicznie zaprojektowanej kabiny maszynisty.

Niestety nie ma szans aby pojazdy mogły wjechać do Polski, ponieważ zgodnie z podpisaną umową będą homologowane w Słowacji. Dodatkowo będą zasilane tylko napięciem 25 kV.

Przypomnijmy, że jeden z czterech wyprodukowanych dla Kolei Słowackich pojazdów w lipcu 2023 r. brał udział w wypadku na torze VUZ w Velimie.