Pojazd Pesy dla Kolei Czeskich zakończył testy w Żmigrodzie

Pojazd Pesy dla Kolei Czeskich zakończył testy w Żmigrodzie

Wyprodukowana dla Českie Drahy jednostka Pesa 847 zakończyła testy na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie.

Testy pierwszego z wyprodukowanych pojazdów z nowej platformy Regio160 rozpoczęły się na początku grudnia 2022 r. W tej chwili na różnych etapach produkcji jest już 18 takich pojazdów.

W Żmigrodzie odbywały się  uruchomienia i testy układów napędowego oraz hamulcowego, związane z zastosowaniem w pojazdach dla CD najnowszej generacji ekologicznych silników Stage V przeznaczonych dla pojazdów DMU.

W styczniu 2023 pojazd ma pojechać na tor ośrodka w Velimiu w Czechach, gdzie będą kontynuowane testy.

Przypomnijmy, że prezesi Pesy Bydgoszcz i Českie Drahy podpisali 26 lutego 2021 r. kontrakt ramowy na dostawę do 160 spalinowych zespołów trakcyjnych oraz umowę potwierdzającą zamówienie pierwszych 33 pojazdów za ponad 514 mln zł.

W połowie grudnia 2021 r. czeski przewoźnik potwierdził zamówienie kolejnych 33 pojazdów, które będą przeznaczone do obsługi regionalnych połączeń m.in.: w Kraju Hradeckim. Jednostki z tego zamówienia mają zostać dostarczone do Czech w latach 2024-2026. 

W ostatnim tygodniu Českie Drahy zamówiły kolejne 10 pociągów. Łącznie czeski przewoźnik zamówił do tej pory 76 pojazdów typu 847.

Pojazdy będą wozić w Czechach pasażerów z regionów Praskiego, Środkowych Czech, Pardubic, Południowo-Czeskiego, Wysoczyny, a także Hradec Kralove czy Pilzna czy Południowo-Morawskiego