Podpisano umowę na przebudowę stacji Częstochowa Towarowa

Podpisano umowę na przebudowę stacji Częstochowa Towarowa

Na stacji Częstochowa Towarowa o sprawne i bezpieczne przewozy ładunków zadbają dyżurni z nowoczesnej nastawni. Dzięki wymianie torów, więcej towarów przejedzie przez Częstochowę w kierunku Kielc, Krakowa, Łodzi, Warszawy czy portów morskich. Podpisaliśmy umowę z wykonawcą na realizację prac o wartości 64,5 mln zł. Dofinansowanie pochodzi ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Wyposażymy stację Częstochowa Towarowa w nowoczesną nastawnię, z której dyżurni ruchu za pomocą komputerowych urządzeń będą czuwać nad bezpiecznym przejazdem pociągów. Rozjazdy będą sterowane przez kliknięcie myszką. Przejazdy pociągów wyświetlą się na monitorach, a urządzenia zamontowane w torach odnotują liczbę przejeżdżających wagonów. Nowoczesny obiekt zastąpi obecne dwie nastawnie wyposażone w stare urządzenia przekaźnikowe z lat 60. Pozwoli to na bezpieczne i sprawne prowadzenie ruchu kolejowego.

Przez stację Częstochowa Towarowa codziennie kursuje ok. 50 pociągów z ładunkami w kierunku Kielc, Krakowa, Łodzi, Warszawy i portów morskich. Dzięki wymianie urządzeń sterowania ruchem kolejowym, sieci trakcyjnej i rozjazdów oraz naprawie toru możliwy będzie przejazd większej ilości towarów ekologicznym środkiem transportu, jakim jest kolej. Więcej towarów na torach to mniej ciężarówek na drogach i tym samym korzyści dla środowiska naturalnego. Sprawny przewóz ładunków wpłynie na rozwój gospodarki i regionu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę stacji Częstochowa Towarowa z wykonawcą – konsorcjum film PORR S.A. i Trakcja System Sp. z o.o. Wartość inwestycji to 64,5 mln zł netto. Zadanie jest realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Zakończenie prac przewidziano na I kwartał 2026 r.

W p[przyszłości, w nowocześniej nastawni powstanie LCS Częstochowa.