Podpisano umowę na budowę przystanku Piła Fabryczna

Podpisano umowę na budowę przystanku Piła Fabryczna

Mieszkańcy Piły zyskają dodatkowy przystanek Piła Fabryczna. Na kolejowej trasie Piła – Kutno lepiej będą dostosowane do potrzeb podróżnych stacje Białośliwie i Wyrzysk Osiek. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy na wykonanie prac w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. 

Nowy przystanek osobowy Piła Fabryczna będzie zlokalizowany na linii Piła – Kutno (nr 18) w okolicach ulicy Fabrycznej. Na tej samej linii zmodernizowane zostaną perony na stacjach Białośliwie oraz Wyrzysk Osiek.

Dla podróżnych będą przygotowane odpowiednio wysokie perony, aby wsiadanie i wysiadanie z pociągów było łatwe. Przewidziano wiaty i ławki oraz oświetlenie. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Przystanki zostaną dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające. Obok peronów zamontowane zostaną stojaki rowerowe, by ułatwić łączenie podróży koleją i rowerem.

Budowa i przebudowa peronów nie spowoduje przerwy w kursowaniu pociągów.

– Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to inwestycja w lepszy dostęp do kolei także w województwie wielkopolskim. Dzięki poprawie dostępu do pociągów oraz warunków obsługi na peronach pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– Budowa nowego przystanku w Pile oraz modernizacja peronów na stacjach Białośliwie i Wyrzysk Osiek dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” będzie szczególnie korzystna dla podróżujących w kierunku Piły oraz Bydgoszczy. Efektywne wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z budżetu państwa i projektów unijnych, sprzyja rozwojowi najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego jakim jest kolej – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wykonawcą przystanku Piła Fabryczna będzie firma NDI ENERGY Sp. z o.o. Prace o wartości blisko 4 mln zł netto będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Zakończenie robót planowane jest w grudniu 2023 roku.

Wykonawcą modernizacji peronów na stacjach Białośliwie oraz Wyrzysk Osiek będzie firma PUH RAJBUD Sp. z o.o. Prace o wartości ponad 15 mln zł netto będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Zakończenie robót na obu stacjach planowane jest w grudniu 2024 roku.

Program przystankowy w województwie wielkopolskim

W województwie wielkopolskim program przystankowy na liście podstawowej obejmuje 19 lokalizacji: Białężyce, Patrzyków, Piła Fabryczna, Słupca, Bożacin, Golina, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Książno, Miłosław, Obra Stara, Orzechowo, Radlin, Wyrzysk Osiek, Białośliwie, Pleszew, Jastrowie Miasto, Wronki Zamość, Żerków. Na liście rezerwowej ujęto 5 projektów: Koninko, Wolenice, Rogaszyce, Ostrów Wielkopolski Gorzyce, Barłogi Wiadukt.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 185 lokalizacje, a na liście rezerwowej 129.