Pociągiem dojedziemy tylko do Spyrkówki zamiast do stacji Zakopane

Pociągiem dojedziemy tylko do Spyrkówki zamiast do stacji Zakopane

Od soboty 25 czerwca 2022 r. na kolejową zakopiankę wrócą pociągi. Podróżni jadący do zimowej stolicy Polski nie będą korzystać ze stacji Zakopane, a ze specjalnej stacji tymczasowej Spyrkówka oddalonej od dworca o około 2 km. Skąd taka zmiana?

Kolejna faza modernizacji

Jak poinformowała Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, od marca na kolejowej zakopiance rozpoczęły się prace przygotowawcze do całkowitej przebudowy stacji Zakopane.

– Wykonano rozbiórkę istniejących elementów, m.in. sieci trakcyjnej, linii energetycznej, oświetlenia, urządzeń automatyki kolejowej. Prowadzona jest rozbiórka torów i peronów, by wybudować nowe. Docelowo, powstaną 4 wysokie perony, ułatwiające wsiadanie do pociągów. Nowe obiekty będą dłuższe, dzięki temu przewoźnicy zyskają możliwość swobodnego planowania postojów na stacji Zakopane, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych. Komfort zapewnią nowe wiaty, ławki i tablice informacyjne oraz oznakowania z systemem ścieżek dotykowych dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się – wymienia Szalacha.

Zakończenie prac i uruchomienie zmodernizowanej docelowej stacji Zakopane planowane jest na grudzień 2023 r.

Tymczasowa stacja

Aby umożliwić podróżnym dojazd pociągiem do Zakopanego, zarówno w wakacje jak i w czasie jesienno – zimowym, PKP Polskie Linie Kolejowe podjęły decyzję o budowie tymczasowej stacji w Zakopanem przy Spyrkówce. Do obsługi pociągów dalekobieżnych przygotowywany jest peron z długą krawędzią, a dla pociągów regionalnych – z krótką.

– Stacja będzie przygotowana do obsługi pasażerów, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Będą kasy biletowe, poczekalnia, schody i dogodne dojścia oraz oznakowanie i tablice informacyjne – dodaje przedstawicielka zarządcy infrastruktury.

Obsługa pasażerów

Maciej Biernacki z Polregio potwierdził w rozmowie  z „Kolejowym Portalem”, że zakup biletów na pociągi Polregio na stacji Spyrkówka będzie najbardziej możliwy, a dodatkowo bilety będą także dostępne w pięciu automatach biletowych na terenie Zakopanego.

– W automatach będzie możliwość zakupu biletów tylko w ramach MKA (Małopolska Karta Aglomeracyjna) czyli Polregio, Koleje Małopolskie oraz transport publiczny – dodał Biernacki.

Dodatkowo, codziennie od 25 czerwca do końca sierpnia do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni.

Jak się dowiedzieliśmy, trwają rozmowy na temat możliwości uruchomienia komunikacji zastępczej między tymczasową stacją a centrum Zakopanego. 

 

– Jeżeli chodzi o komunikację autobusową do centrum Zakopanego to Urząd Miasta analizuje obecnie różne możliwości – poinformowała Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Jakimi pociągami dojedziemy ?

Warszawę z zimową stolicą Polski połączą pociągi EIC „Tatry” oraz IC „Karłowicz„, jak również kursujące w relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia TLK „Karpaty” i TLK „Małopolska”. Pierwszy z pociągów pojedzie trasą przez Częstochowę, a drugi przez Włoszczowę Północ. Mieszkańcy Trójmiasta mogą wybrać jeszcze podróż składem IC „Witkacy”, który pojedzie przez Bydgoszcz, Toruń i Łódź. Między Bydgoszczą a zimową stolicą Polski pasażerów będzie wozić także pociąg IC „Halny”. Bezpośrednie połączenie z Zakopanem zyskają również mieszkańcy Pomorza. IC „Podhalanin” połączy Szczecin ze stolicą Tatr, zabierając po drodze pasażerów między innymi z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego.

Koleje Śląskie uruchomią z Katowic „Sprinter Ornak” a Koleje Małopolskie pociąg „Luxtorpeda” z Krakowa. Polregio będzie uruchamiało połączenia z Suchej Beskidzkiej,  „Kasprowy”, „Rysy” oraz „Gubałówka” z Krakowa a także w ramach Podhalańskiej Kolei Regionalnej pociągi z Chabówki i Nowego Targu.