Pociągi DB przewożące samochody dla Grupy VW będą zasilane tylko energią ze źródeł odnawialnych

Pociągi DB przewożące samochody dla Grupy VW będą zasilane tylko energią ze źródeł odnawialnych

Od początku 2021 roku wszystkie przewozy ładunków i samochodów realizowane przez Deutsche Bahn na zlecenie Działu Logistyki Grupy Volkswagen będą odbywały się przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Aktualnie już 95% kolejowego transportu Grupy jest zasilane taką energią. Ponadto, kolej będzie przewozić jeszcze więcej ładunków niż dotychczas: Volkswagen zamierza zwiększyć transport samochodów koleją z obecnych 53 do 60% w 2022 roku.

Deutsche Bahn wykorzystuje energię elektryczną produkowaną na farmach wiatrowych i w elektrowniach wodnych.

– Żaden producent samochodów w Europie, przy użyciu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, nie przewozi koleją więcej towarów niż Volkswagen. Oprócz tego, że produkcja samochodów elektrycznych w naszych zakładach jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, jest to kolejny dowód na to, że – na przykład – modele z rodziny ID. trafiają do klientów Volkswagena z zerowym śladem węglowym – mówi Thomas Zernechel, szef działu logistyki Grupy Volkswagen.

Kiedy transporty odbywają się bez zakłóceń, Volkswagena korzysta z ponad 190 000 wagonów towarowych rocznie. Średnio 38 pociągów dalekobieżnych i 157 lokalnych codziennie dostarcza ładunki do fabryk – łącznie daje to około 100 000 wagonów rocznie. W tym samym czasie około 90 000 wagonów transportuje 900 000 samochodów z fabryk do 40 centrów dystrybucji, portów i magazynów. Transportowane są w ten sposób auta marek Volkswagen, Audi, Škoda, Seat i Porsche.

– Każda tona materiału przewożona koleją automatycznie zmniejsza emisję CO2 o 80%. Za sprawą tej zmiany Volkswagen wysyła jasny sygnał i w 100 procentach wspiera transport ekologiczny i bez emisji CO2. Deutsche Bahn Cargo jest z tego dumne, a środowisko – zadowolone –  mówi dr Sigrid Evelyn Nikutta, dyrektor ds. Transportu Ładunków w Deutsche Bahn i prezes Deutsche Bahn Cargo.