Pociąg testowy LTG Cargo pojechał na Ukrainę przez Polskę

Pociąg testowy LTG Cargo pojechał na Ukrainę przez Polskę

Spółka LTG Cargo rozpoczęła w środę rano jazdę próbną z Kowieńskiego Intermodalnego Terminalu (KIT) na Ukrainę przez Polskę. Przewoźnik planuje, że pociąg kontenerowy dotrze na miejsce przeznaczenia w ciągu najbliższych kilku dni, a później wróci na Litwę i przewiezie około 50 kontenerów z ładunkiem. To pierwsza podróż w historii LTG, kiedy ładunek z Ukrainy dotrze koleją na Litwę z pominięciem Białorusi.

Wraz z wybuchem wojny rosyjskiej na Ukrainie konwencjonalne i ważne regionalnie łańcuchy logistyczne zostały przerwane, a projekt ma przyczynić się do ich odbudowy alternatywną trasą przez Polskę.

Pilotaż będzie miał na celu ocenę aspektów technologicznych nowej trasy, terminów przewozu towarów, potencjalnych wyzwań logistycznych i ich rozwiązań. Trasa ta będzie przebiegać wyłącznie po wąskim torze europejskim, który biegnie od KIT przez Polskę do terminalu na granicy z Ukrainą. Oznacza to, że jeśli projekt się powiedzie, część ładunku będzie można przewieźć do Kowna bez zmiany toru i bez przeładunku. Firma jest w stałym kontakcie zarówno z innymi Ukraińcami, jak iz kolejami ukraińskimi oraz potencjalnymi klientami w tym kraju.

– Wciąż pracujemy nad znalezieniem nowych kierunków dywersyfikacji działalności i sposobów pomocy klientom w transporcie ładunków. Intermodalny terminal towarowy w Kownie połączony z europejską koleją niespełna rok temu oraz strategiczna decyzja o utworzeniu spółki w Polsce w 2020 roku pozwalają nam szukać niestandardowych modeli przewozów i skutecznych sposobów dostosowania się do zmienionej sytuacji – mówi Eglė Šimė, prezes LTG Cargo.

Na Litwie ładunki na nowej trasie będą transportować LTG Cargo, a od granicy ukraińsko-polskiej – spółka zależna LTG Cargo Polska. Pociąg ma zwrócić do KIT około 1000 ton różnych towarów. Ładunki z KIT będą mogły być sprawnie dystrybuowane na terenie Litwy i całego regionu bałtyckiego.

Przypominamy, że Grupa LTG w ubiegłym tygodniu, po dokonaniu oceny wpływu sankcji nałożonych na Rosję oraz sankcji nałożonych na Białoruś i Rosję, zrealizowała plan dostosowania się do zmienionego otoczenia biznesowego i pomocy w tym swoim klientom. Obejmuje trzy główne obszary: zwiększenie efektywności, redukcję kosztów, dywersyfikację i ekspansję na nowe rynki, zwłaszcza w Europie Zachodniej.