PLK rozwija współpracę z Japonią w zakresie zastosowania nowoczesnych technologii

PLK rozwija współpracę z Japonią w zakresie zastosowania nowoczesnych technologii

PKP Polskie Linie Kolejowe wzmacniają współpracę z kolejami japońskimi na rzecz rozwoju infrastruktury kolejowej w Polsce. Działania dotyczą m. in. wymiany doświadczeń oraz możliwości zastosowania nowoczesnych technologii, m.in. w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Ireneusz Merchel, Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. spotkał się z Kamio Nobumitsu, I sekretarzem Ambasady Japonii, przedstawicielami japońskiego Ministerstwa Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki, firmy Japan International Consultants for Transportation oraz East Japan Railway Company (JR East).

Podczas spotkania omówiono wyniki ankiety dotyczącej ewentualnego zainteresowania PLK SA nowymi rozwiązaniami w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz bezpieczeństwa podróżnych, automatyki, sygnalizacji i energetyki kolejowej. Wymieniono się również spostrzeżeniami na temat proponowanych przez rynek japoński urządzeń i możliwości ich zastosowania w Polsce.

Strona japońska jest zainteresowana rozwojem infrastruktury kolejowej w Polsce i upatruje w nim możliwość rozszerzenia swojej obecności na polskim rynku. Realizowane przez PLK SA największe w historii inwestycje kolejowe oraz dążenie zarządcy infrastruktury do wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań otwiera możliwość ewentualnej przyszłej współpracy. Japonia rozważa również zaprezentowanie proponowanych rozwiązań podczas tegorocznych targów TRAKO.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach współpracy rozpoczętej w 2022 r. pomiędzy polskim Ministerstwem Infrastruktury a japońskim Ministerstwem Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki. Współpraca ma na celu wsparcie przez PLK SA rozpoznania przez stronę japońską ewentualnych potrzeb polskiego rynku kolejowego w zakresie komponentów infrastruktury kolejowej.