PLK podsumowały ubiegłotygodniową awarię na linii średnicowej w Warszawie

PLK podsumowały ubiegłotygodniową awarię na linii średnicowej w Warszawie

Odwołane i skrócone połączenia oraz wielogodzinne opóźnienia. Tak wyglądało popołudnie w piątek, 20 maja 2022 r. m.in. na Dworcu Centralnym w Warszawie. Co się dokładnie wydarzyło i co robiono aby jak najszybciej przywrócić rozkładowy ruch pociągów ?

Jak poinformował „Kolejowy Portal” Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK, ok. godz. 14.00 służby techniczne stwierdziły usterkę sieci trakcyjnej nad torem łączącym Warszawę Centralną z Warszawą Zachodnią, na którym znajdował się pociąg Kolei Mazowieckich.

– Aby sprawnie działać – zapewnić połączenia oraz jak najszybciej udrożnić szlak i przywrócić rozkładowe kursowanie pociągów powołano specjalny zespół zarządzania kryzysowego, składający się z przedstawicieli zarządcy i przewoźników, który na bieżąco koordynował działania kolejowych służb technicznych i sytuację w ruchu pociągów na Warszawskim Węźle Kolejowym – tłumaczy Jakubowski.

Jak dodaje, w pierwszej kolejności należało ściągnąć skład Kolei Mazowieckich, który z powodu braku zasilania nie mógł zjechać ze szlaku. W akcji wykorzystano lokomotywę spalinową.

– Po usunięciu składu, około godziny 19:30 działać mogły ekipy pogotowia sieciowego PKP Energetyka, która zadysponowała zespół samochodem oraz pociąg sieciowy Wymieniono linę nośną, wieszaki, przeprowadzono regulację sieci trakcyjnej i po sprawdzeniu około godz. 22.40 przywrócono ruch pociągów. Przyczynę usterki ustala komisja – zaznaczył przedstawiciel PLK

 Dla zarządcy infrastruktury i przewoźników priorytetem było utrzymanie możliwie największej liczby połączeń.

– Aby zapewnić wyjazdy pociągów z Warszawy, składy kierowano po linii podmiejskiej lub po torze linii dalekobieżnej. Pociągi kończące bieg w Warszawie, w miarę możliwości i po uzgodnieniu z przewoźnikami, kierowano na stację Warszawa Gdańska. Przewoźnicy uruchomili wzajemne honorowanie biletów – podkreśla Jakubowski.

W efekcie zdarzenia skrócono relację 23 pociągów regionalnych i aglomeracyjnych oraz 8 dalekobieżnych. 33 pociągi regionalne i aglomeracyjne odwołano. 41 pociągów dalekobieżnych i 3 pociągi regionalne skierowano trasą zmienioną przez Warszawę Śródmieście lub Warszawę Gdańską.