PLK ogłosiła przetarg na prace między Stróżami a Grybowem

PLK ogłosiła przetarg na prace między Stróżami a Grybowem

Zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w Stróżach, Białej Wyżnej i w Grybowie oraz wymiana torów między Stróżami a Grybowem, to zaplanowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prace na trasie Tarnów – Muszyna. Realizacja robót, na które ogłoszono przetarg szacowany na 19 mln zł.

W ogłoszonym przetargu na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych ważny jest temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Przewidziano prace na 7 skrzyżowaniach torów z drogami w Stróżach, Białej Wyżnej i w Grybowie. Nowy system zabezpieczeń zyskają 4 przejazdy kolejowo-drogowe w Białej Wyżnej. Będzie również nowa nawierzchnia na skrzyżowaniach, która zapewni kierowcom płynną jazdę.

PLK  zamierzają także zlecić kompleksową wymianę toru na dwutorowym szlaku Stróże – Grybów. Wykonanie będzie odwodnienia i wzmocnienie podtorza. Dzięki wymianie torów utrzymane będą planowe przejazdy pociągów. Zwiększy się przepustowość trasy.

Roboty na odcinku Stróże – Grybów, ujęte w ogłoszonym przetargu, planowane są w 2022 r. Szacunkowa wartość  zamówienia podstawowego to blisko 19 mln zł netto.

Inwestycje ważne dla lepszych podróży koleją w Małopolsce

Ogłoszony przetarg, to kolejne zadanie na linii Tarnów – Muszyna, trasie ważnej dla kolei w Małopolsce.  PLK w latach 2018-2020 przeznaczyły już 136 mln zł na usprawnienie podróży i zwiększenie dostępu do  atrakcji turystycznych Małopolski. Obecnie realizowane są prace za 8 mln zł. Roboty obejmują wymianę toru między Łowczowem a Tuchowem oraz remont 7 mostów i 3 przejazdów.

Dla podróżnych, jadących w kierunku Muszyny są nowe perony w Grybowie, Ptaszkowej i  Mszalnicy. Większe bezpieczeństwo dla pasażerów kolei a także w ruchu drogowym zapewniają 22 zmodernizowane przejazdy. Ważna dla ruchu kolejowego oraz komunikacji drogowej była budowa nowych wiaduktów w Ptaszkowej i w Nowym Sączu.  Wykonano prace na odcinku Grybów – Kamionka Wielka oraz w Nowym Sączu.

Projekt: „Prace na linii kolejowej nr 96 na odcinku Tarnów – Muszyna” jest finansowany z budżetu państwa.