PKP S.A. wybrały wykonawcę przebudowy dworca Witnica [WIZUALIZACJE]

PKP S.A. wybrały wykonawcę przebudowy dworca Witnica [WIZUALIZACJE]

Firma GOREM z Gdańska została wybrana przez PKP S.A. jako wykonawca przebudowy dworca w Witnicy w województwie lubuskim. Prace będą kosztowały 7,469 mln zł brutto.

Przedsiębiorstwo z Gdańska jako jedyne złożyło ofertę w tym postępowaniu. PKP S.A. na sfinansowanie zamówienia przeznaczyły 7 524 864,73 zł brutto.

Witnica jest przelotową stacją znajdującą się przy linii kolejowej nr 203 Tczew-Kostrzyn. Od południa znajdują się tory kolejowe wraz z peronami 1 i 2 oraz wiatą na peronie 1. Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską, jednak nie jest wpisany do rejestru zabytków.

W ramach przetargu założono kompleksową przebudowę dworca z otoczeniem. Generalny remont przejdzie elewacja budynku z kompleksową wymianą lub renowacją stolarki okiennej i drzwiowej. Obiekt zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych i z ograniczona możliwością poruszania się.

W centralnej części dworca zaprojektowano reprezentacyjny hall z poczekalnią, okienko kasowe z zapleczem, lokal komercyjny, wydzieloną strefę z toaletami. Przewidziano również WC dla osób niepełnosprawnych łączony z pomieszczeniem dla opiekuna. Na parterze zaprojektowano również pomieszczenia pomocnicze.

Na piętrze zaprojektowano siłownię, szatnie, łazienki, strefę relaksu oraz salę fitness. Na piętro będzie można dostać się za pomocą istniejącej klatki schodowej znajdującej się w północnej części budynku oraz za pomocą nowej windy.

Poddasze częściowo przeznaczono będzie na cele techniczne, w tym na kotłownię gazową, wentylatorownie oraz serwerownie. W centralnej części poddasza zaprojektowano salę konferencyjną, oddzieloną od łazienek holem reprezentacyjnym w którym ulokowano również windę.

W bezpośrednim sąsiedztwie od strony zachodniej znajduje się budynek, który to zostanie zaadoptowany na funkcje wiaty śmietnikowej oraz pomieszczenia pomocniczego. Przylegające do jego zachodniej elewacji garaże zostaną rozebrane a na ich miejscu powstanie parking na pięć samochodów w tym jedno przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Na wschodniej części działki powstanie parking liczący siedem miejsc. Dworzec połączony jest murowanym ogrodzeniem z budynkiem wolnostojącym który pełnił funkcję szaletów. Po remoncie powstanie tam wiata rowerowa.

Na przebudowę dworca w Witnicy przeznaczono 59 tygodnie od podpisania umowy. W czasie prac czynny będzie tymczasowy dworzec kontenerowy, który powstanie pomiędzy głównym budynkiem dworca a projektowaną wiatą rowerową.