PKP S.A. wybrały wykonawcę nowego dworca Olsztyn Główny

PKP S.A. wybrały wykonawcę nowego dworca Olsztyn Główny

Polskie Koleje Państwowe S.A. rozstrzygnęły przetarg na wybór wykonawcy, który wybuduje nowy Dworzec Główny w Olsztynie. Prace za ponad 65 mln zł brutto wykona firma F.B.I. TASBUD z Warszawy.

Na sfinansowanie zamówienia PKP S.A. przeznaczyły 78 098 683,29 zł brutto a oferta F.B.I. TASBUD wyniosła 65 388 888,90 zł brutto. W postępowaniu wpłynęły także oferty m.in. od Budimeksu i Torpolu.

Najważniejsze cechy nowego dworca to nowoczesna bryła, funkcjonalność i koncentracja przede wszystkim na obsłudze pasażerów, ale w nowym obiekcie nie zabraknie również przestrzeni dla najemców komercyjnych. Nowy Dworzec Główny został zaprojektowany jako indywidualna koncepcja, dzięki czemu możliwe było uwzględnienie w projekcie lokalnych uwarunkowań: potrzeb pasażerów kolei i mieszkańców miasta, a także – poprzez powiązanie z przystankami autobusowymi i tramwajowymi oraz parkingiem – układu przestrzennego okolicy. Dzięki temu będzie mógł powstać węzeł przesiadkowy integrujący transport kolejowy oraz komunikację miejską. PKP zależało także na tym, aby nowy obiekt w pełni wpisywał się w tkankę miejską, jednocześnie odznaczając się oryginalnością i reprezentacyjnością. Nowy budynek dworca, dzięki przebudowie przejścia podziemnego, będzie też połączony ze zmodernizowanymi peronami oraz Zatorzem.

Początkowo PKP S.A. zakładały, że zakończenie budowy dworca i udostępnienie go podróżnym będzie możliwe pod koniec 2022 r. Będzie to trudne do osiągnięcia. Otwarcie ofert w ogłoszonym pod koniec 2020 r. przetargu było wielokrotnie przekładane. Początkowy termin był wyznaczony na 29 stycznia 2021 r. lecz ze względu na liczne wnioski oferentów podjęto decyzję o wydłużeniu terminu otwarcia ofert do 24 maja 2021 r.

W równoległym postępowaniu PKP Polskie Linie Kolejowe wybierają wykonawcę na modernizację peronów, torów i przejścia podziemnego. W postępowaniu zgłosiło się aż 12 podmiotów. Jednak najtańsza oferta była ponad trzykrotnie droższa od zaplanowanego budżetu.