PKP S.A. wprowadza jasne i proste zasady parkowania przy dworcach

PKP S.A. wprowadza jasne i proste zasady parkowania przy dworcach

Polskie Koleje Państwowe rozpoczęły prace nad nowym, ujednoliconym standardem zarządzania obszarami płatnego parkowania przy dworcach kolejowych. Pierwszym miejscem, w którym wdrożone zostały nowe rozwiązania dla pasażerów, jest parking przy dworcu w Tarnowie. Do końca czerwca parkowanie na nim będzie bezpłatne!

Chcąc ułatwić pasażerom korzystanie z przydworcowych parkingów, PKP rozpoczęły prace nad stworzeniem nowego modelu zarządzania płatnymi miejscami postojowymi. Wdrożenie nowego systemu pozwoli nie tylko zwiększyć efektywność użytkowania przestrzeni parkingowych, ale przede wszystkich ułatwi korzystanie z parkingów klientom kolei. Jednolity standard tego rodzaju usług będzie funkcjonował pod marką PKP Mobility, w ramach której udostępniane będą nowe usługi dodatkowe, takie jak możliwość wypożyczenia samochodów elektrycznych czy rowerów.

– Podróż pociągiem należy traktować jako proces, stąd też tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej jakości usług na wszystkich jej etapach: od zaplanowania wyjazdu, kupna biletu, po skorzystanie z dworca i zajęcie miejsca w pociągu. Możliwość skorzystania z parkingu przy stacji to ważny element usługi, szczególnie dla osób zamieszkających gorzej skomunikowane obszary. Właśnie dzięki takim dodatkowym inicjatywom podróż koleją jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla jeszcze większej liczby osób, zwłaszcza mieszkańców największych aglomeracji, którzy przemieszczają się regularnie – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.   

W przyjętym pilotażowo systemie zarządzanie parkingami będzie kompleksowo realizowane przez PKP S.A. Kolejowa spółka zapewni m.in. urządzenia do pobierania opłat, promocję usługi oraz utrzymanie infrastruktury. Za część zadań, związanych z działalnością operacyjną, będą odpowiedzialni partnerzy zewnętrzni. Osoby korzystające z parkingów będą mogły dokonywać płatności w parkomatach kartą, gotówką (bilonem) oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Planowane są również abonamenty miesięczne.

Pierwszy parking, na którym od 1 maja br. testowane jest nowe rozwiązanie, uruchomiono przy dworcu w Tarnowie. Znajduje się on w korzystnej lokalizacji nie tylko dla pasażerów pociągów, ale także klientów poczty, centrum medycznego oraz innych placówek handlowo-usługowych.
Na powierzchni 900 m kw. zaplanowano 72 wydzielone miejsca postojowe. Do końca czerwca z parkingu będzie można korzystać bezpłatnie. Natomiast od 1 lipca użytkownicy parkingu będą dokonywać płatności w zainstalowanych w czterech punktach placu parkomatach. Nowoczesne urządzenia poboru opłat będą wyprodukowane i obsługiwane przez Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy. Parkomaty zostaną wyposażone m.in. w moduły fotowoltaiczne, dzięki czemu będą one częściowo zasilane przez „zieloną” energię. Opłata za godzinę postoju wyniesie 3 zł. Planowane jest także wprowadzenie możliwości dokonywania opłat za pośrednictwem dostępnych na rynku aplikacji mobilnych.