PKP S.A. podpisały umowę na budowę dworca w Pruszczu Gdańskim

PKP S.A. podpisały umowę na budowę dworca w Pruszczu Gdańskim

Nowoczesny, funkcjonalny, komfortowy, dostępny oraz proekologiczny – tak najkrócej można opisać nowy dworzec, który już niebawem zostanie wybudowany w Pruszczu Gdańskim. 

Inwestycja, która już niebawem ruszy w Pruszczu Gdańskim jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Nowy dworzec zostanie wybudowany w formule indywidualnego Innowacyjnego Dworca Systemowego według autorskiej koncepcji PKP S.A.

Prosta, geometryczna bryła, dominanta w postaci wieży zegarowej oraz elewacja ze szkła, aluminium i cegły klinkierowej stanowią wyróżnik tego obiektu. Przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący funkcję poczekalni oraz przyszły lokal handlowy zostaną maksymalnie doświetlone poprzez zastosowanie przeszkleń zaś zaplecze techniczne dworca będzie „ukryte” za elewacją wykonaną z cegły klinkierowej, którą ozdobi interesujący geometryczny wzór. Bryłę nowego obiektu uzupełni zintegrowana z nim wiata, pod którą znajdą się ławki dla podróżnych oraz stojaki rowerowe. 

– Podpisanie umowy z wykonawcą budowy dworca w Pruszczu Gdańskim to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnego ważnego miasta zyskają dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny budynek Innowacyjnego Dworca Systemowego stanie się centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Gdańska. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

– Niebawem ruszy budowa nowego dworca w Pruszczu Gdańskim realizowanego w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Dziś takie obiekty z powodzeniem zapewniają komfort podróżnym m.in. w Oświęcimiu, Bielsku Podlaskim czy Nidzicy. Jestem przekonany, że dworzec wzniesiony w tej nowoczesnej formule sprawdzi się również w Pruszczu Gdańskim – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie pomorskim nabiera rozpędu. Po dwóch otwartych w tym roku dworcach w Pszczółkach i Prabutach, przystępujemy do kolejnego etapu prac dla nowego obiektu w Pruszczu Gdańskim – w najbliższych dniach rozpoczynamy roboty budowlane zgodnie z projektem przygotowanym na zlecenie PKP S.A. Nowy dworzec będzie zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.   

Nowy dworzec będzie bardziej funkcjonalny niż dotychczasowy, który zostanie wyburzony. Przestrzeń obsługi podróżnych wewnątrz budynku ograniczono w projekcie do toalet oraz holu pełniącego funkcję poczekalni. Podróżni znajdą w niej ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.

Nowy budynek dworca został zaprojektowany w ten sposób, żeby być obiektem przyjaznym wszystkimi grupom podróżnych, w tym osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Dlatego już na  etapie projektowania wyeliminowano potencjalne bariery architektoniczne oraz wprowadzono szereg usprawnień dla tej grupy podróżnych. Wśród nich są ścieżki prowadzące w budynku dworca i jego bezpośrednim otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille`a, kontrastowa kolorystyka wnętrz oraz tablice dotykowe z planem dworca.

Innowacyjny Dworzec Systemowy w Pruszczu Gdańskim będzie również ekologiczny i bezpieczny. W budynku zostanie zainstalowane energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą. Na dachu zaprojektowano 24 panele fotowoltaiczne do wytwarzania „zielonej energii”. Komfort termiczny w budynku zapewnią odpowiednio dobrane materiały budowlane o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, a także pompy ciepła powietrze-powietrze służące ogrzewaniu budynku. Pracę całości urządzeń i instalacji na dworcu będzie nadzorował system BMS (Building Management System) odpowiadający również za optymalizację zużycia mediów. Istotnym elementem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa osób i mienia, w tym montaż nowych systemów: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

Zmieni się aranżacja bezpośredniego otoczenia dworca oraz organizacja ruchu. Na nowo zostaną wytyczone chodniki oraz droga, a także tereny zielone. Tuż przy dworcu zaprojektowano po dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami i samochodów elektrycznych oraz aż 15 stojaków rowerowych wraz ze słupkiem naprawczym (poza pięcioma znajdującymi się pod wiatą dworcową). Aranżację przestrzeni wokół budynku uzupełnią elementy małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie).

Prace budowlane związane z budową nowego dworca w Pruszczu Gdańskim ruszą w lipcu bieżącego roku, a planowany termin zakończenia inwestycji to pierwsza połowa 2023 roku. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 7,3 mln złotych brutto. Wykonawcą prac budowlanych na dworcu jest firma PBE Elbud Gdańsk S.A., natomiast dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna MERITUM PROJEKT Marek Myrcik. 

Postępowanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, zgłosiło się 11 wykonawców. Choć podczas otwarcia ofert okazało się, ze wszystkie złożone propozycje przekroczyły zaplanowany budżet, PKP S.A. postanawiały zwiększyć tą kwotę do najniższej oferty.