PKP S.A. otworzyły nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie [GALERIA]

PKP S.A. otworzyły nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie [GALERIA]

Nowoczesne, komfortowe, bezpieczne, proekologiczne – takie są nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie. To kolejne obiekty w województwie lubelskim otwarte w listopadzie dla podróżnych.

Obydwa budynki powstały w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Ich budowy były dofinansowane ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Dworce Świdnik Miasto i Kanie to nowoczesne budynki zrealizowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiej koncepcji PKP S.A. Odznaczają się one prostą, geometryczną i nowoczesną bryłą z dominantą w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej.

– Cieszę się, że w województwie lubelskim przybywa nowoczesnych i przyjaznych podróżnym dworców. Jestem przekonany, że niewielkie, ale komfortowe budynki będą dobrze służyć mieszkańcom. Ich budowa to bardzo istotny element modernizacji infrastruktury kolejowej, która jest dla nas priorytetem – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Funkcjonalnie budynki są podzielone na dwie części przykryte wspólnym zadaszeniem. W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono go zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajduje się toaleta, natomiast w drugiej części każdego z dworców mieści się niewielka przestrzeń na wynajem. Pod zadaszeniem, które przykrywa obie części, zlokalizowano również stojaki rowerowe (w każdej lokalizacji pomieszczą one po 28 jednośladów) wraz ze stacjami naprawy rowerów.

– Otwarcie dworców w Świdniku i Kaniach to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy województwa lubelskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowane w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynki staną się wizytówkami Świdnika i Kań oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dworce są niemal identyczne, ale różni je wygląd elewacji.

W Świdniku jest ona wykończona wielkoformatowymi płytami w kolorze białym i melanżowo-szarym.

Natomiast w Kaniach dominuje okładzina przypominająca wyglądem cegłę, co jest nawiązaniem do wyglądu historycznego budynku dworca.

Nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie  to jednak nie tylko nowoczesna i funkcjonalna architektura. Budynki są pozbawione barier architektonicznych oraz wyposażone w wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są m.in. ścieżki prowadzące w budynkach i ich otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworców, a także tablice dotykowe z planami obiektów.

– Świdnik Miasto i Kanie to odpowiednio 3. i 4. dworzec, który otworzyliśmy dla podróżnych w województwie lubelskim w tym miesiącu. Są to obiekty nowoczesne, komfortowe i dostępne dla wszystkich podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami, dlatego jestem przekonany, że spełnią one oczekiwania wszystkich osób korzystających z usług kolei – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Na dworcach Świdnik Miasto i Kanie wdrożono szereg rozwiązań przyjaznych środowisku. Wśród nich m.in. energooszczędne oświetlenie, pompy ciepła, a także panele fotowoltaiczne na dachach budynków do pozyskiwania „zielonej energii”. Za pracę urządzeń na dworcach odpowiadają systemy inteligentnego zarządzania budynkami. Optymalizują one zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Nowoczesne są również systemy bezpieczeństwa, takie jak m.in. monitoring, kontrola dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu.

– Kolejne nowe obiekty infrastruktury kolejowej właśnie dołączyły do inwestycji z sukcesem zrealizowanych dzięki dofinansowaniu z Funduszy UE.  Komfortowo, ekologicznie, bezpiecznie, wygodnie i bez barier – w takiej formule zbudowane zostały dworce kolejowe Świdnik Miasto i Kanie na Lubelszczyźnie, z których od listopada korzystają podróżni. Tego typu nowoczesne obiekty czynią kolej bardziej dostępną dla pasażerów oraz zmieniają na lepsze ich najbliższe otoczenie – mówi Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Przebudowa dworców Świdnik Miasto i Kanie objęła również ich najbliższe otoczenie. Uporządkowano zieleń oraz zbudowano nowe chodniki. Dodatkowo w sąsiedztwie dworca w Kaniach wyznaczono 8 miejsc postojowych, w tym miejsce dla osób z niepełnosprawnościami
i postój typu kiss&ride.

Budowa nowych dworców Świdnik Miasto i Kanie kosztowała odpowiednio 5,2 mln zł brutto i 5,25 mln zł brutto.  Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A, a wykonawcą inwestycji realizowanych w formule „Projektuj i buduj” było konsorcjum firm Heli-Factor Sp. z o.o. i Merx Sp. z o.o.