PKP S.A. oraz Fundacja Grupy PKP włączyły się w transport humanitarny do Libanu

PKP S.A. oraz Fundacja Grupy PKP włączyły się w transport humanitarny do Libanu

Dziś z lotniska wojskowego we Wrocławiu wyleciał samolot 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z darami dla mieszkańców Libanu i uchodźców z Syrii. Przewożone są między innymi produkty zebrane podczas zbiórki na rzecz walki z epidemią COVID-19 zorganizowanej przez stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz produkty spożywcze z darowizny przekazanej przez Fundację Grupy PKP.

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi akcje humanitarne w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, gdzie mieszkańcy zmagają się z ubóstwem i złą sytuacją ekonomiczną. Obecnie organizacja przygotowuje wysyłki darów na Bliski Wschód. W akcję włączyły się PKP S.A. oraz Fundacja Grupy PKP, która przekazała darowiznę w wysokości 110 tys. zł na zakup artykułów spożywczych dla potrzebujących. Transport zgromadzonych darów zapewniło Wojsko Polskie.

– Polacy mają otwarte serca na potrzeby Libańczyków. Nie od dziś pomoc płynie z Polski do najbardziej potrzebujących naszych Braci i Sióstr. Bardzo dziękuję wszystkim za tę pomoc. Każda, nawet najmniejsza pomoc jest ważna i potrzebna w obliczu tego dramatu, który od wielu miesięcy niszczy piękny Liban, a teraz po wybuchu jeszcze bardziej musimy i chcemy pomagać. Zawieziemy nie tylko pomoc materialną, ale i zapewnienie o modlitwie i solidarność – mówi ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Polskie Koleje Państwowe to nie tylko transport. To rodzaj misji firmy z długoletnią tradycją. Dlatego zawsze kolejarze angażowali się i angażują w ważne misje społeczne. Teraz pomagamy mieszkańcom Bliskiego Wschodu. Gorąco apeluję do wszystkich pasażerów, kolejarzy, naszych przyjaciół o włączenie się w tę akcję. Polskie Koleje Państwowe i Fundacja Grupy PKP chcą dawać świadectwo solidarności i humanitaryzmu, angażując się w niesienie pomocy właśnie poprzez współpracę z organizacjami, które najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności, dzięki czemu są w stanie skutecznie docierać z pomocą do najbardziej potrzebujących – informuje prezes zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński. 

Wydarzenia, jakie miały miejsce 4 sierpnia w stolicy Libanu, doprowadziły do tragedii. Blisko 300 tysięcy osób straciło dach nad głową, a około 200 osób zginęło z powodu wybuchu saletry amonowej w porcie w Bejrucie.

– Pomoc osobom potrzebującym to jedno z zadań Fundacji Grupy PKP. Dzięki uprzejmości stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie mamy możliwość po raz kolejny włączyć się w akcję humanitarną. Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w Bejrucie, pokazują nam, że nagle z dnia na dzień blisko 300 tysięcy osób traci dach nad głową, a 6 tysięcy osób wymaga hospitalizacji. Każda pomoc się liczy. Pomóżmy najbardziej potrzebującym – apeluje Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Fundacja Grupy PKP oraz PKP S.A. wspierają akcje humanitarne prowadzone przez księży i wolontariuszy ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jednym z projektów, który jest realizowany w tym roku, to „Chleb dla Syrii”. W ramach tej akcji zostały uruchamiane daromaty na głównych dworcach kolejowych we Wrocławiu, Krakowie i w Warszawie. Daromat jest jednym ze sposobów na zbiórkę datków. Środki są przeznaczane na zakup żywności i odzieży, a także na uruchomienie kilku piekarń.

Głównym celem kampanii „Chleb dla Syrii” jest niesienie pomocy humanitarnej mieszkańcom tego dotkniętego konfliktem zbrojnym kraju. Sytuacja w Syrii jest dramatyczna, gdyż kilkanaście milionów jego mieszkańców wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej, a bezrobocie sięga aż 80 proc. Do tego dochodzi trudna sytuacja ekonomiczna mieszkańców będąca następstwem wyniszczenia kraju w wyniku konfliktu zbrojnego, a także wysokiej inflacji.

Apelujemy do pasażerów o przekazywanie środków za pośrednictwem daromatu.