PKP S.A. i KSK Wrocław zapraszają na Dzień Dziecka

PKP S.A. i KSK Wrocław zapraszają na Dzień Dziecka

Zwiedzanie zakamarków dworca z Jankiem, wielka makieta kolejowa w Sali Sesyjnej, gry i  zabawy terenowe oraz festyn policyjny – to tylko kilka atrakcji, które z okazji Dnia Dziecka czekają na dzieci i młodzież na wrocławskim Dworcu Głównym.

Na wrocławskim dworcu Dzień Dziecka trwa nie jeden dzień, a trzy dni! Wydarzenia z nim związane odbędą się 1,2 i 4 czerwca. Z tej okazji dla najmłodszych sympatyków kolei czeka wiele atrakcji. Już 1  czerwca dzieci będą mogły wziąć udział w wycieczce po niedostępnych dla szerszej publiki miejscach na wrocławskim dworcu. Najmłodsi w ramach „Tajemnic dworca z Jankiem” odwiedzą nie tylko piękną Salę Sesyjną, ale również Centrum Obsługi Klienta czy „megafonownię”, czyli specjalny pokój, skąd zapowiadane są pociągi. Wraz z Jankiem zajrzą również do miejsc, gdzie wchodzi tylko obsługa obiektu. Obydwa spacery rozpoczną się pod zegarem w holu dworca o godz. 11 i 15.

To nie koniec atrakcji. 1  i  2 czerwca w godzinach od 10 do 18 w Sali Sesyjnej dworca Wrocław Główny będzie można również obejrzeć wielką makietę kolejową w skali 1:87. Sekcja modelarska stowarzyszenia przygotowała w ramach „żywej” prezentacji zestaw makiety składający się z ponad 35 modułów, co daje podobną długość w metrach. To znacznie więcej niż fragment prezentowany przez Klub podczas ostatniej nocy muzeów. Po makiecie będzie poruszał się realistycznie odwzorowany tabor kolejowy z przedziału epok modelarskich od III do VI, co oznacza w praktyce lokomotywy i wagony z okresu od lat 60. aż do czasów współczesnych. Będą wśród nich wagony towarowe różnych typów, wagony pasażerskie, spalinowozy i elektrowozy. Nie zabraknie także parowozów, które posiadają wytwornice dymu, oraz podobnie jak pozostałe pojazdy trakcyjne emitują realistycznie dźwięki. Na makiecie znajdzie się realistycznie odwzorowany krajobraz, wraz ze stacją Głuszyca, jaka w rzeczywistości znajduje się na jednej z najbardziej malowniczych linii kolejowych na Dolnym Śląsku: linii nr 286 Kłodzko Główne – Wałbrzych Główny. Ponadto w skład prezentowanej makiety dołączona będzie stacja techniczna. Oba moduły stacyjne posiadają panel sterowniczy imitujący rzeczywiste panele, jakie znajdują się w nastawniach kolejowych ( specjalnych budynkach sterujących ruchem kolejowym na stacjach, gdzie zmienia się zwrotnice, podaje sygnały na semaforach, układa drogę przejazdu pociągu przez stację ). Dzięki takiemu układowi makiety uczestnicy będą mogli zapoznać się z ruchem kolejowym podobnym do tego jaki występuje w rzeczywistości czy zaobserwować przeprowadzanie manewrów.

1 czerwca atrakcje dla dzieci przygotowała również Biblioteka Miejska znajdującą się na piętrze dworca. Od 9 do 14 odbędzie się gra terenowa „Tajemnica Biblioteki”. Najmłodsi wezmą w niej udział wraz z rodzicami. Podczas zabawy będzie trzeba odkryć wskazówki ukryte w całej bibliotece. Pozwolą one na rozwiązanie zagadki detektywistycznej. Z kolei od 12 do 18 w galerii BWA Wrocław Główny (piętro) będzie można wziąć udział w interaktywnym zwiedzaniu wystawy „Olbrzymki” z kartami pracy o frapującej nazwie – „Czy królik może być zielony?”. Są to specjalne karty z łamigłówkami, kolorowankami i zadaniami tematycznymi związanymi z ekspozycją.

To nie koniec aktywności, bo na dworcu Wrocław Główny, Dzień Dziecka trwa dłużej. 4 czerwca od 10 do 13 na placu przed dworcem odbędzie się festyn „Dolnośląska Policja Dzieciom”. Dolnośląscy policjanci zaprezentują podczas niego m.in. sprzęt, którego używają podczas swojej codziennej pracy, a także opowiedzą o zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podczas wydarzenia będzie można spotkać również „czworonożnych funkcjonariuszy” wraz z przewodnikami oraz maskotkę dolnośląskiej policji, czyli Komisarza Lwa.

Organizatorem wydarzenia są Polskie Koleje Państwowe wraz z partnerami: Klubem Sympatyków Kolei we Wrocławiu, Biblioteką Miejską, Galerią BWA oraz Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu.