PKP PLK za 129 mln zł rewitalizują linię łączącą Małopolskę z Podbeskidziem.

PKP PLK za 129 mln zł rewitalizują linię łączącą Małopolskę z Podbeskidziem.

Na kolejowej trasie pomiędzy Wadowicami a Andrychowem pracują maszyny. W grudniu pojadą pociągi z Krakowa do Bielska-Białej. Podróżni skorzystają z nowego przystanku w Wadowicach. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 129 mln zł rewitalizują linię łączącą Małopolskę z Podbeskidziem.

Podróżni w grudniu pojadą koleją z Wadowic do Andrychowa. Wygodniejszy przejazd mają zapewnić nowe perony na przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie oraz na stacji w Andrychowie. Dostęp do kolei zwiększy nowy przystanek w Wadowicach, w rejonie Osiedla Podhalanin.

Inwestycja kolejowa przebiega dynamicznie. Codziennie na trasie pracuje ponad 150 robotników, oraz kilkadziesiąt ciężkich maszyn. Wykonawca przygotowuje nowy tor od Wadowic w kierunku Andrychowa. Na większości trasy już jest ułożony. Ustawiane są nowe konstrukcje sieci trakcyjnej oraz rozprowadzane instalacje teletechniczne. Postępują prace przy budowie  przepustów. Wykonawca przed budową musiał zdemontować i wywieźć stare tory i sieć trakcyjną. Przebudowie i wymianie podlegają przepusty, przejazdy kolejowo – drogowe i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Prace na linii 117 na odcinku Wadowice – Andrychów rozpoczęły się w lipcu tego roku.

Budowa mijanki w Barwałdzie Średnim zwiększy możliwości sprawnych podróży. Będzie większa przepustowość linii i warunki na uruchomienie dodatkowych pociągów. Przystanek w Barwałdzie Średnim „przesunięty” bliżej miejscowości ułatwi dostęp do kolei. Budowa mijanki planowana jest w marcu przyszłego roku i zajmie ok. 3 mies. Wszystkie prace budowlane zakończą się w połowie 2021 r. Pociągi na zrewitalizowanej linii przyspieszą do 80 km/h. Podróż z Krakowa do Bielska-Białej będzie krótsza. Wzrośnie poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym dzięki pracom na ponad 40 przejazdach. Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice – granica województwa” (Etap I) o wartości 129 mln zł netto ubiega się o współfinansowanie  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.