PKP Intercity wspiera Ukrainę

PKP Intercity wspiera Ukrainę

PKP Intercity koncentruje się na działaniach wspierających Ukrainę i jej obywateli. Spółka cały czas realizuje połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Przewoźnik współpracuje także z władzami RP, a także władzami lokalnymi i centrum zarządzania kryzysowego w Przemyślu.

Pociągi kursują zgodnie z rozkładem

PKP Intercity realizuje połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

Aktualnie do Polski codziennie wjeżdżają i wyjeżdżają cztery pary pociągów z Ukrainy: jedna para pociągów jedzie przez przejście graniczne w Dorohusku, trzy pary przekraczają granicę w Medyce.

Pociągi jadące przez przejście w Dorohusku

  • Pociąg nr 67 Kijów (18:48) – Dorohusk (4:04; 6:25) – Warszawa Wschodnia (10:08)
  • Pociąg nr 68 Warszawa Wschodnia (17:48) – Dorohusk (21:29; 23:44) – Kijów (11:00)

Pociągi jadące przez przejście w Medyce:

  • Pociąg nr 705 Kijów (5:52) – Korosteń – Podzamcze – Lwów – Przemyśl Główny (12:32)
  • Pociąg nr 706 Przemyśl Główny (15:45) – Lwów – Podzamcze – Korosteń – Kijów (23:57)
  • Pociąg nr  715 Kijów (6:50) – Winnica – Chmielnicki – Lwów – Przemyśl Główny (15:03)
  • Pociąg nr 716 Przemyśl Główny (13:10) – Lwów – Tarnopol – Chmielnicki – Winnica – Kijów (23:08)
  • Pociąg nr 35 Odessa (18:25) – Przemyśl Główny (9:02)
  • Pociąg nr 36 Przemyśl Główny (18:59) – Odessa (10:54).

PKP Intercity stale obserwuje frekwencję w pociągach, które odjeżdżają z Południa kraju. Dodatkowe wagony dokładane są do składów, którymi obywatele Ukrainy docierają do różnych części Polski. W ciągu ostatniej doby spółka wysłała 20 wagonów do Przemyśla, które wzmacniają połączenia na odcinku krajowym, m.in. jadące do Krakowa, Wrocławia czy Warszawy. W sprawie połączeń między Polską a Ukrainą oraz wzmocnień PKP Intercity pozostaje w stałym kontakcie z Kolejami Ukraińskimi i monitoruje obecną sytuację.

Od 26 lutego br. obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie/u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.

– Polscy kolejarze wspierają sąsiadów z Ukrainy. Przez najbliższe tygodnie składy PKP Intercity będą przewozić wszystkich tych, którzy uciekają przed wojną. Dzięki nieodpłatnym przejazdom pociągami narodowego przewoźnika uchodźcy dotrą do bezpiecznych miejsc, w których polska społeczność będzie ich wspierać – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Do inicjatywy przyłączyły się także przewoźnicy samorządowi.

Współpraca z Ministerstwem Zdrowia i Kolejami Czeskimi

Dzisiaj nad ranem wyjechał ze stolicy specjalny pociąg sanitarny, który został uruchomiony w ramach współpracy PKP Intercity z Ministerstwem Zdrowia. Pociąg zestawiony jest z 10 wagonów, część z nich została przystosowana na  pomieszczenia sanitarne dla rannych osób (ze sprzętem medycznym i łóżkami polowymi), pozostałe wagony zostały zatowarowane w najpotrzebniejsze produkty, w tym suchy prowiant i koce dla uchodźców.

Przewoźnik pozostaje także w stałym kontakcie z Kolejami Czeskimi. PKP Intercity jest gotowe do wdrażania wspólnych działań w obszarze uruchomienia dodatkowych pociągów. Warto dodać, że dzięki sprawnej współpracy uruchomiono dwa pociągi humanitarne. Składy wyjechały wczoraj wieczorem z Bohumina do Przemyśla, złożone z 13 wagonów 2 klasy. Łącznie w jednym składzie jest około 700 miejsc, na pokładzie znajdują się prowiant i koce.

– Dziś wszyscy spieszymy z pomocą Ukrainie napadniętej przez Rosję. Także spółki skarbu państwa szybko włączyły się w akcję pomocową. Bardzo ważną rolę odgrywa PKP Intercity pomagając w bezpiecznej ewakuacji ludności do Polski. Nasi kolejarze są w stałym kontakcie z przewoźnikiem ukraińskim i sąsiednimi kolejami. Spółka współpracuje również z władzami RP i lokalnymi w przedsięwzięciach, które mają zapewnić sprawną i kompleksową pomoc obywatelom Ukrainy. Tak właśnie należy rozumieć społeczną odpowiedzialność spółek skarbu państwa – dodaje Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Załoga PKP Intercity gotowa do pomocy

Pracownicy spółki angażują się w swoje obowiązki 24h na dobę. Drużyny konduktorskie pełniąc rolę opiekunów na pokładzie pociągów oraz na całej stacji Przemyśl Główny  udzielają informacji podróżnym, dbając o to, aby bezpiecznie dotarli do miejsc docelowych. Co więcej spółka współpracuje z władzami lokalnymi i centrum zarządzania kryzysowego w Przemyślu. Wprowadzone zostały dodatkowe dyżury pracowników PKP Intercity na dworcu, którzy kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów.

– Służba kolejarzy nabiera w aktualnej sytuacji wyjątkowego wymiaru. Dziękujemy naszym pracownikom za sumienne wykonywanie obowiązków. Obywatele Ukrainy potrzebują naszego wsparcia i otrzymują tę pomoc – podkreśla Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Infolinia dla Obywateli Ukrainy

W związku z obecną sytuacją  PKP Intercity pracuje nad uruchomieniem dodatkowego numeru telefonu infolinii. Będzie on dedykowany dla obywateli Ukrainy, którzy będą chcieli uzyskać informacje w ojczystym języku w sprawie rozkładu jazdy PKP Intercity oraz innych tematów pasażerskich. Infolinia będzie dostępna od poniedziałku. O szczegółach przewoźnik będzie informował w najbliższym czasie.