PKP Intercity odbierze pierwsze zmodernizowane ED74 w lutym 2022 r.

PKP Intercity odbierze pierwsze zmodernizowane ED74 w lutym 2022 r.

Podczas targów TRAKO 2021 PKP Intercity zaprezentowało zmodernizowany skład ED74, który jeszcze w tym roku miał wzmocnić flotę przewoźnika. Niestety z powodu epidemii COVID-19 odbiór dwóch pierwszych zmodernizowanych pojazdów został przesunięty na 2022 r.

Z informacji opublikowanych przez PKP Intercity wynika, że dwa pierwszy zmodernizowane skład ED74 zostaną odebrane w lutym 2022 r. Kolejne jednostki, które już przechodzą naprawy na 5-tym poziomie utrzymania z wraz modernizacją zostaną włączone do floty przewoźnika w lipcu, następna w sierpniu. Jak wynika z szacunkowego harmonogramu w kolejnych miesiącach zmodernizowane składy będą sukcesywnie odbierane przez PKP Intercity. Ostatnia jednostka ma zostać włączona do floty spółki w czerwcu 2023 r.

Pociągi zestawione z ED74 w początkowej fazie po odbiorach po modernizacji planowane są do ruchu w relacji Wrocław – Przemyśl – Wrocław (tzw. eksploatacja obserwowana). Docelowo, pociągi zestawione z popularnych „Edyt” mają  planowo być wykorzystywane głównie na trasach Wrocław – Lublin i Wrocław – Kielce.

Modernizacja składów ED74 jest realizowana w ramach podpisanej w czerwca 2019 r.  umowy pomiędzy PKP Intercity a spółkami Pesa Bydgoszcz i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” o wartości 274,8 mln zł brutto.Podczas modernizacji pojazdy przechodzą istotne zmiany, które podniosą standard składów, tak aby jak najlepiej odpowiadały na potrzeby i oczekiwania pasażerów. W zmodernizowanych pociągach pasażerowie skorzystają m.in. z klimatyzacji, wygodnych foteli i Wi-Fi. Każde miejsce będzie miało dostęp do gniazdka elektrycznego.

Dodatkowo w każdym składzie będzie miejsce przeznaczone do przewozu rowerów. Zmodernizowane pojazdy zostaną także lepiej wygłuszone, co pozytywnie wpłynie na komfort podróży.