PKP IC podpisze z Pesą umowę na dostawę lokomotyw dwutrakcyjnych

PKP IC podpisze z Pesą umowę na dostawę lokomotyw dwutrakcyjnych

W środę, 26 października w obecności przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych, PKP Intercity oraz Pesa Bydgoszcz podpiszą umowę na dostawę 16 lokomotyw dwutrakcyjnych (elektryczno-spalinowych).

Choć początkowo przewoźnik za sfinansowanie zamówienia zamierzał przeznaczyć 516 796 800 zł brutto. Po przeanalizowaniu oferty postanowiono zwiększyć budżet i wybrano jedyną ofertę, w wysokości 554 680 800 zł brutto złożoną przez spółkę Pesa Bydgoszcz.

W ramach umowy producent przeszkoli osoby wskazanych przez przewoźnika w zakresie obsługi pojazdów, a także dostarczy wyprawkę. Pesa będzie także świadczyła  usługi utrzymania lokomotyw.

Pojazdy powinny zostać dostarczone w terminie do 48 miesięcy od podpisania umowy, przy czym dostawa pierwszej lokomotywy musi nastąpić nie później niż w terminie 30 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Dostawa kolejnych nie może być zrealizowana wcześniej niż po zakończeniu 6-miesięcznej eksploatacji obserwowanej pierwszego pojazdu.

Na początku PKP Intercity przedstawił przykładowe trasy, na których wykorzystywane byłyby te pojazdy. Z informacji wynika, że lokomotywy hybrydowe mogłyby być wykorzystywane m.in. do prowadzenia pociągów między Warszawa a Zieloną Górą, Warszawą a Szczecinem oraz wakacyjnie do Kołobrzegu, Szczecinem a Zagórzem czy Warszawą a Zagórzem.