PKP IC nadal czeka na manewrówki od CZ LOKO

PKP IC nadal czeka na manewrówki od CZ LOKO

PKP Intercity jeszcze oczekuje na przekazanie przez CZ LOKO lokomotyw manewrowych SM60 – poinformowało nas biuro prasowe PKP Intercity.

Jak już informowaliśmy, do połowy sierpnia CZ LOKO zakończyło proces produkcji czterech z dziesięciu lokomotyw. Zgodnie z deklaracją producenta, termin dostawy wszystkich pojazdów do połowy  lutego 2023 r. nie jest zagrożony.

– Przewidywane jest oddanie 8-10 pojazdów do końca roku. Lokomotywy zostaną wysłane na bocznice w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdyni – poinformowała Agnieszka Serbeńska z zespołu prasowego PKP Intercity.

Z naszych informacji wyniki, że minimum cztery pojazdy trafią do Warszawy, a po jednej sztuce do obsługi bocznic w pozostałych zakładach.  

Jak dodał nasza rozmówczyni pojazdy otrzymały dokument dopuszczenia do eksploatacji na terenie Polski.

– Prezes Urzędu Transportu kolejowego 13 września 2022 r. wydał świadectwo dopuszczenia do eksploatacji typu pojazdu kolejowego dla lokomotywy typu 794 IC produkcji CZ Loko a.s. na czas określony, tj. na czas przeprowadzenia prób eksploatacyjnych – sprecyzował Tomasz Frankowski, rzecznik UTK.

Przypomnijmy, że PKP Intercity rozstrzygnęło przetarg na dostawę 10 lekkich manewrowych lokomotyw spalinowych na początku listopada 2020 r.  jednak przeciągające się negocjacje sprawiły, że umowa została podpisana dopiero w lutym 2021. Polski przewoźnik zapłaci za 10 pojazdów 39,1 mln złotych netto. CZ LOKO na wyprodukowane pojazdy udzieli 4-letniej gwarancji i rękojmi.

Oprócz dostawy lokomotyw, czeska firma będzie musiała przeszkolić maszynistów PKP Intercity.