PKP IC: mamy wystarczającą liczbę lokomotyw spalinowych

PKP IC: mamy wystarczającą liczbę lokomotyw spalinowych

W lutym PKP Intercity borykało się z problemami technicznymi swoich lokomotyw spalinowych. W połowie lutego poseł Michał Jaros skierował nawet do ministerstwa Infrastruktury zapytanie w tej sprawie. Postanowiliśmy zapytać przewoźnika jak wygląda sytuacja z dostępnością pojazdów gdzie pociągi jeżdżą po liniach niezelektryfikowanych.

Poseł Michał Jaros zwrócił uwagę, że pociąg TLK „Sudety”, z powodu awarii lokomotywy spalinowych i braku sprawnych pojazdów był odwołany na odcinku od Jeleniej Góry do Kędzierzyna-Koźla i wprowadzona została  autobusową komunikację zastępczą.

Nie jest to jednak odosobniony przypadek. Na początku lutego jedna z lokomotyw spalinowych PKP Intercity uległa poważnemu wypadkowi niedaleko Grajewa, gdzie utrudnienia w ruchu pociągów trwały ponad 2 dni.

W lutym spółka wiele razy organizował także komunikację zastępczą za pociągi TLK „Hańcza” i TLK „Podlasiak” na odc. Suwałki – Sokółka – Suwałki a także TLK „Hetman” na odcinku Stalowa Wola Rozwadów – Hrubieszów Miasto.

Zapytaliśmy więc przewoźnika jak wygląda sytuacja z dostępnością lokomotyw spalinowych.

Jak poinformował zespół prasowy PKP Intercity, zgodnie ze stanem na 26 lutego br. przewoźnik ma w dyspozycji wystarczającą liczbę lokomotyw spalinowych, by zabezpieczyć obsługę połączeń realizowanych ww. pojazdami, zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

Przypomnijmy, że spółka posiada 10 lokomotyw SU160 Gama, dodatkowo w razie konieczności ma możliwość skorzystania z jednego pojazdu, który jest udostępniany przez bydgoską Pesę.

– Obecnie pięć z tych lokomotyw jest wyłączona z eksploatacji ze względu na poważne uszkodzenia – dodał zespół prasowy PKP Intercity.

Nie lepiej wygląda sytuacja z lokomotywami serii 754. W eksploatacji są dwie lokomotywy serii 754. Trzy pozostałe skierowane zostały do naprawy ze względu na awarie.

– Za jedną z lokomotyw PKP Intercity otrzyma w najbliższych dniach w zastępstwie w pełni sprawny pojazd serii 754.  W najbliższych dniach do eksploatacji wróci też pierwsza z naprawianych lokomotyw SU160 – podaje PKP Intercity