PKP Cargo Connect uruchamia stałe połączenie intermodalne na trasie Poznań – Duisburg

PKP Cargo Connect uruchamia stałe połączenie intermodalne na trasie Poznań – Duisburg

Stała współpraca pomiędzy spółką PKP Cargo Connect (z Grupy PKP Cargo) a Duisport Agency (spółką należącą do grupy DUISBURGER HAFEN AG) dała kolejny efekt w postaci uruchomienia stałego połączenia intermodalnego na trasie Poznań – Duisburg.

Od lat Duisport Agency Polska konsekwentnie rozwija swoją sieć połączeń intermodalnych dedykowanych do przewozu naczep oraz kontenerów pomiędzy największym na świecie śródlądowym portem w Duisburgu a terminalami w Polsce. Duisburg obsługuje ponad 100 relacji intermodalnych w Europie, co pozwala na przewóz towarów  także w inne obszary Europy po dokonaniu przeładunku w tym porcie. Jednym z nich jest Wielka Brytania, która stanowi obszar docelowy dla wielu klientów  PKP Cargo Connect.

Stałe połączenie intermodalne na trasie Poznań – Duisburg  realizowane jest aktualnie  4 razy w tygodniu z terminalu spółki PKP Cargo Connect w Poznaniu-Franowie z możliwością zwiększenia częstotliwości do 6 par pociągów na tydzień w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Skład na tej trasie jest wyposażony w platformy podkontenerowe, wagony kieszeniowe służące do przewozu naczep intermodalnych oraz system Cargo Beamer, polegający na transporcie naczep standardowych, które fabrycznie nie są przystosowane do transportu kolejowego.

– Cieszymy się z rozwoju różnych form transportu multimodalnego w spółce PKP Cargo Connect – mówi Przemysław Hoehne, zastępca dyrektora Wydziału Transportu Multimodalnego PKP Cargo Connect. – Wprowadzamy nowoczesne rozwiązania, których popularność będzie z roku na rok rosła, jak ma to miejsce na Zachodzie Europy. Transport naczep jest praktyczną realizacją hasła „Tiry na tory”, a bycie częścią Grupy PKP Cargo zobowiązuje do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Transport naczep koleją jest rozwiązaniem problemu z dostępnością kierowców i redukuje poziom emisji CO2 do atmosfery – dodaje Przemysław Hoehne.

-Grupa PKP Cargo reaguje elastycznie na potrzeby klientów i dlatego staramy się poszerzać spectrum naszej działalności. Najnowsza propozycja PKP Cargo Connect jest tego najlepszym przykładem. Kolej ma pewne przewagi konkurencyjne w porównaniu z innymi gałęziami transportu i staramy się te nasze atuty jak najlepiej wykorzystywać, żeby w łańcuchu logistycznym jak najwięcej ładunków było wożonych pociągami – stwierdza Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo S.A.

Terminal PKP Cargo Connect w Poznaniu-Franowie jest najnowocześniejszym i jednym z największych terminali Grupy PKP Cargo. Leży na szlaku komunikacyjnym Wschód – Zachód w korytarzu transportowym TEN-T Morze Północne – Morze Bałtyckie, bardzo blisko autostrady A2, dróg ekspresowych S5 i S8, w sąsiedztwie centrów logistycznych zlokalizowanych w okolicach Poznania.