Piotr Malepszak pełnomocnikiem prezydenta Gdańska ds. kolejowych

Piotr Malepszak pełnomocnikiem prezydenta Gdańska ds. kolejowych

Do grona specjalistów Urzędu Miejskiego w Gdańsku dołączył Piotr Malepszak. Objął on stanowisko pełnomocnika ds. kolejowych. Nowego pracownika przywitała i zapoznała z licznymi obowiązkami Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Celem utworzenia nowego stanowiska jest wsparcie działań miasta w kontaktach z ze spółkami kolejowymi – PKP/SKM/PKM w tematach inwestycji miejskich, w tym m.in.: bezkolizyjnych przejazdów przez magistralę kolejową w dzielnicy Gdańsk – Orunia – Św. Wojciech – Lipce, bajpasu kartuskiego – realizowanego wspólnie przez PKP PLK SA oraz PKM SA, planowanej nowej linii PKM Gdańsk – Południe oraz inwestycji PKP PLK w ramach rozbudowy infrastruktury kolejowej do portu morskiego w Gdańsku.

– Witamy na pokładzie pełnomocnika prezydenta ds. kolejowych, to trudne zagadnienie, transport szynowy staje się kręgosłupem miasta i jest elementem tkanki miejskiej, więc potrzebujemy konkretnego oraz kompetentnego wsparcia – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Pełnomocnik wspomoże nas w planowaniu i powstawaniu projektów kolejowych. A zwłaszcza podczas realizacji m.in. przejazdów na Oruni, bajpasu kartuskiego, nowej linii PKM Gdańsk – Południe czy zamiany gruntów PKP pod inwestycje miejskie.Orunia-Św. Wojciech-Lipce – dodała Dulkiewicz.

Wśród licznych obowiązków pełnomocnik ds. kolejowych będzie również brał udział w spotkaniach ze spółkami kolejowymi w kwestii koordynacji prac pomiędzy PKP a miastem oraz możliwości przeprowadzenia inwestycji planowanych przez miasto na terenach kolejowych (np. infrastruktura parkingowa /samochodowa i/lub rowerowa, komunikacji miejskiej oraz kiss&ride).

– Moim zadaniem będzie doprowadzanie do finalizacji tematów na styku miasta i podmiotów kolejowych, spraw które zostały rozpoczęte i czekają na dokończenie – powiedział Piotr Malepszak, pełnomocnik ds. kolejowych. – Również jednym z pierwszych zadań do zrealizowania jest kwestia rozbudowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej o nowy etap w kierunku południowych dzielnic miasta. Zadanie to wchodzi w etap studialny. Mnóstwo pracy przed nami – dodał Malepszak

Piotr Malepszak pochodzi z rodziny o wieloletnich tradycjach kolejarskich. Od ponad 12 lat jest związany zawodowo z utrzymaniem i rozwojem infrastruktury oraz przewozami kolejowymi. W latach 2008 – 2016 w PKP PLK S.A. na stanowiskach min. dyrektora biura i pełnomocnika zarządu, w latach 2017 – 2018 jako członek zarządu ds. technicznych w Kolejach Dolnośląskich S.A., a w latach 2018 – 2020 na stanowisku członka zarządu ds. kolei i p.o. prezesa zarządu w CPK Sp. z o.o. Autor licznych inicjatyw, które przyczyniły się do poprawy stanu infrastruktury kolejowej. Koordynował min. zadania związane z przygotowaniem linii kolejowych do Euro 2012 i pociągów Pendolino. Prywatnie pasjonat transportu, szczególnie kolejowego.