Pierwszy peron na nowym przystanku Łódź Zarzew jest już gotowy

Pierwszy peron na nowym przystanku Łódź Zarzew jest już gotowy

Po niecałych trzech miesiącach od rozpoczęcia prac, mieszkańcy łódzkiego osiedla Zarzew oraz podróżni mogą obserwować pierwszy z dwóch peronów, które powstają przy wiaduktach drogowych na ul. Przybyszewskiego. Jeszcze w tym roku czekają na nas wygodne przesiadki z kolei do komunikacji miejskiej. Wartość inwestycji, którą realizujemy ze środków Programu Przystankowego to prawie 4,1 mln zł.

Na przystanku Łódź Zarzew gotowy jest już pierwszy peron, który będzie wyposażony w wiaty, ławki, gablotę informacyjną, oznakowanie i słupy oświetleniowe. Po drugiej stronie torów budowany jest drugi peron. Wykonawca ustawia ścianki, tzw. „elki”, i układa nawierzchnię z płyt antypoślizgowych.

Nowy przystanek Łódź Zarzew będzie połączony z wiaduktami drogowo-tramwajowymi na ul. Przybyszewskiego tworząc węzeł przesiadkowy. Dwa perony zapewnią dojazd do stacji Łódź Widzew i Łódź Chojny. Planowana jest też budowa parkingu. Zakończenie prac czeka nas w III kwartale 2024 r. Inwestycję prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W województwie łódzkim „Rządowy programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021- 2025” realizowany przez PLK S.A. obejmuje 15 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowych przystanków Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki, Stare Grudze oraz zmodernizowanych przystanków: Zaosie i Żakowice Południowe. Wkrótce ruszy budowa przystanku Głowno Północne. Na etapie projektowania są przystanki Izabelów, Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała, na których zakończenie prac zaplanowano w 2025 r.

Program ułatwi dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Dodatkowo w ramach Programu w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to ponad 74 mln zł. Obecnie zakończono budowę parkingów w 11 lokalizacjach, w 63 trwają prace budowlane, a dla 14 toczą się postępowania przetargowe.