Pesa testuje Elfy 2 dla Kolei Dolnośląskich

Pesa testuje Elfy 2 dla Kolei Dolnośląskich

Trwają testy kolejnych pojazdów Elf 2 dla Kolei Dolnośląskich. Przewoźnik ma je odebrać jeszcze w tym miesiącu aby od września mogły wozić pasażerów.

W ciągu dnia dwa pojazdy, 48WEc-027 oraz 48WEc-028 odbywały jazdy próbne na odcinku Bydgoszcz Gł. – Warlubie – Bydgoszcz Gł. Skład 48WEc-026 stał na terenie bydgoskiej Pesy.

Przypomnijmy, że według zapowiedzi Kolei Dolnośląskich od września nowe Elfy 2 będą eksploatowane na obu liniach do Jelcza-Laskowice, zarówno przez Siechnice, jak i przez Dobrzykowice Wrocławskie, a także w kierunku na Oleśnicę.

Dwa pierwsze pojazdy z zamówienia podstawowego są już na Dolnym śląsku od końca lipca. Związane jest z prowadzeniem testów związanych z systemem ETCS i szkoleniem maszynistów.

Dodajmy, że spółka podpisała z Centrum Unijnych Projektów Transportowych aneks do umowy, na mocy którego dofinansowanie do zakupu nowych pociągów zostaje zwiększone z początkowej kwoty 85 mln do poziomu 108,9 mln zł.

W sumie przewoźnik będzie dysponował 25 pojazdami Elf 2. Zamówione przez Koleje Dolnośląskie pięcioczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne mogą poruszać się z prędkością maksymalną do 160 km/h. Mają ponad 90 metrów długości, 286 miejsc siedzących, a w sumie mogą jednocześnie przewieźć prawie 500 pasażerów. Składy spełniają najnowsze normy TSI, są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wszystkim podróżnym gwarantują komfort i bezpieczeństwo jazdy.