Pesa Bydgoszcz z umową na dostawę czterech pociągów dla Wielkopolski

Pesa Bydgoszcz z umową na dostawę czterech pociągów dla Wielkopolski

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego praz Pesy Bydgoszcz podpisali umowę na dostawę czterech nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, które posiadały o najmniej 240 miejsc siedzących,  defibrylator, klimatyzacja, biletomaty, system informacji pasażerskiej, Wi-Fi czy monitoring.

Kolejne Elfy, mogące rozwinąć prędkość do 160 km/h, przeznaczone będą do obsługi tras zelektryfikowanych w ramach wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich, a w szczególności Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Konsekwentnie, od lat, staramy się poprawić warunki funkcjonowania kolejowego transportu pasażerskiego w naszym regionie, zwłaszcza przez zakupy taborowe. To ogromne nakłady. Do tej pory wydaliśmy ponad 1 miliard 173 miliony złotych na inwestycje w tabor. Z czego wkład funduszy Samorządu Województwa Wielkopolskiego to 703 miliony złotych, 441 milionów złotych stanowią środki Unii Europejskiej, natomiast z budżetu państwa dotychczas trafiło – jako wkład w projekcie unijnym – 28 milionów złotych – powiedział marszałek Marek Woźniak.

Zakup nowych pociągów dla Wielkopolski jest wart ponad 142 mln zł. Projekt Samorządu Województwa Wielkopolskiego pn.: „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w województwie wielkopolskim poprzez zakup zeroemisyjnego taboru kolejowego” jest współfinansowany z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Zgodnie z udzieloną przez Bank Gospodarstwa Krajowego promesą, dofinansowanie inwestycji wynosi 115 200 000,00 zł, co stanowi 81,02 % wartości przedsięwzięcia. 

Najnowsza inwestycja zdecydowanie poprawi warunki oferty przewozowej, której realizacja jest niestety coraz droższa. W minionym roku wartość dopłaty Samorządu Województwa Wielkopolskiego do biletów wyniosła 280 milionów złotych, w tym roku będzie to około 320 milionów złotych – podkreślił marszałek

Nowy tabor zostanie wyposażony w system ERTMS/ETCS, czyli Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym. Dostęp do pojazdu zapewnią po dwie pary drzwi na stronę każdego członu. Pojazdy będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdzie się w nich toaleta z możliwością wjazdu na wózku inwalidzkim, pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących oraz rampy.  

Pierwsze pociągi, o napędzie spalinowym, Samorząd Województwa Wielkopolskiego kupił ponad dwadzieścia lat temu w ZNTK Poznań. Obecnie Województwo jest właścicielem 74 pojazdów, z czego 25 to spalinowe szynobusy, a 49 to elektryczne zespoły trakcyjne. Nasze pojazdy z Pesy Bydgoszcz charakteryzują się niską awaryjnością i są cenione przez pasażerów – zaznaczył wicemarszałek Jankowiak.     

Jak przypomniał Maciej Maciejewski, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży firmy Pesa Bydgoszcz, współpraca między spółką a województwem rozpoczęła się w 2006 roku i od tego momentu producent dostarczył kilkanaście pojazdów spalinowych, a po nich przyszedł czas na EZT-y.

Były one kupowane przez Województwo Wielkopolskie i przekazywane przewoźnikowi -Kolejom Wielkopolskim. Cieszę się, że Marszałkowie mają dobre zdanie o naszych pojazdach, ale to także zasługa Kolei Wielkopolskich, które je obsługują. Tę solidność wiele osób w tym rejonie Polski ma we krwi, z czego się bardzo cieszymy. Wiemy, że kolejne cztery pojazdy trafią w dobre ręce – dodał Maciejewski.

Wg umowy, wykonawca ma dostarczyć pojazdy w dwóch etapach – pierwsze dwa pociągi mają trafić do Wielkopolski w terminie do 30 miesięcy od dnia podpisania umowy. Kolejne dwa w ciągu 34 miesięcy. Nowe pojazdy objęte zostaną 72 miesięczną gwarancją.

Zrobimy wszystko, aby te Elfy przyjechały do Wielkopolski przed czasem – zadeklarował Jacek Rudewicz, wiceprezes zarządu ds. produkcji firmy Pesa Bydgoszcz.