Otwarcie wystawy czasowej pt. „Katastrofy kolejowe” [GALERIA]

Otwarcie wystawy czasowej pt. „Katastrofy kolejowe” [GALERIA]

Dzisiaj nastąpiło otwarcie wystawy czasowej pt. „Katastrofy kolejowe”. Słowem wstępu przywitała gości Dyrektor Stacji Muzeum oraz kierownik Działu Wystaw i Ekspozycji Czasowych wraz z jej kuratorem Hubert Bojarski.

26 listopada 1877 roku, o godzinie 6:10 doszło do zderzenia dwóch pociągów towarowych na stacji Gorzkowice. Sprawa ta odbiła się szerokim echem zarówno w kręgach kolejowych, jak i w prasie krajowej. Komentowano postępowanie służby ruchu, maszynistów obu składów, a także kwestie techniczne dotyczące szyn i hamulców zastosowanych w lokomotywach. Od tamtej pory, katastrofy kolejowe na stałe pojawiły się na szpaltach gazet i w przestrzeni publicznej.

Wystawa zaprezentuje nie tylko te najbardziej znane katastrofy, ale też te, o których z różnych powodów prasa milczała, a władze próbowały je zatuszować. Zwiedzający dowiedzą się o przyczynach, a także o skutkach poszczególnych wydarzeń.

Dodatkowym „smaczkiem” jest umiejscowienie wystawy we wnętrzu przedwojennego zespołu trakcyjnego E91 (EW51) w muzealnym skansenie.

Patronat nad wystawą objął: Urząd Transportu Kolejowego.  Partnerami medialni są Kolejowy Portal, Świat Kolei oraz Raport Kolejowy.