Ogromne utrudnienia w kursowaniu pociągów na linii otwockiej

Ogromne utrudnienia w kursowaniu pociągów na linii otwockiej

Od soboty, 2 grudnia 2023 r. pasażerów Kolei Mazowieckich oraz SKM Warszawa podróżujących  na linii w kierunku Otwocka czekają duże utrudnienia. Są one związane z ostatnim etapem prac modernizacyjnych prowadzonych przez PKP PLK na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer.

Koleje Mazowieckie

W dniach od 2 do 9 grudnia na odcinku Warszawa Stadion – Warszawa Falenica, za wszystkie połączenia linii kolejowej R7, z wyjątkiem trzech porannych i trzech popołudniowych, zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa (ZKA Z7), której autobusy będą realizowały przejazd według założeń rozkładu jazdy pociągów, opracowanego przez PKP PLK.

Trzy poranne pociągi z Dęblina do Warszawy o numerach:

  • 21374/5, 21300/1, 21440/1 – kursujące w dni robocze,
  • 21712/3, 21300/1, 21470/1 – kursujące w weekendy,

oraz popołudniowe pociągi z Warszawy do Dęblina o numerach:

  • 12390/1, 12954/5, 12956/7 – kursujące w dni robocze,
  • 12318/9, 12320/1, 12717 – kursujące w weekendy,

pojadą trasą okrężną z pominięciem odcinka Warszawa Gocławek – Augustówka.

Połączenia RE7 – trasą objazdową z pominięciem stacji między Pilawą a Warszawą Wschodnią.

SKM Warszawa

W dniach 2- 9 grudnia 2023 r. pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S1 będą kursowały wyłącznie na trasie Pruszków – Warszawa Wschodnia (przez Warszawę Centralną) lub Pruszków – Warszawa Główna, a S10 na trasie Otwock – Warszawa Radość.

Wspólna komunikacja zastępcza

Uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. W specjalny sposób będą kursowały autobusy linii 521, które pojadą tylko na trasie Falenica – Wiatraczna. W godzinach szczytu będą jeździły co ok. 5 minut. Z Falenicy wyruszą ze standardowych przystanków, czyli będzie można do nich wsiąść np. przy ulicy Bysławskiej (pętla Falenica) lub Patriotów, bezpośrednio przy stacji kolejowej (przystanek PKP Falenica 05). Przy Rondzie Wiatraczna zatrzymają się natomiast nie na pętli, ale na przystanku tymczasowym Wiatraczna 52, przy ulicy Grochowskiej za skrzyżowaniem.

Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego, wspólnie z Kolejami Mazowieckimi, uruchomią również linię zastępczą ZR7. Autobusy będą jeździły między Falenicą a stacją metra Stadion Narodowy (przystanek Metro Stadion Narodowy 54 na ulicy Sokolej, za skrzyżowaniem z J. Zamoyskiego, a przed skrzyżowaniem z Targową). Trasa pobiegnie ulicami: Patriotów, Widoczną, Płowiecką, Grochowską i J. Zamoyskiego.

Od 10 grudnia pociągi wrócą na linię otwocką – według nowych rozkładów jazdy.