Od poniedziałku duże zmiany w ruchu pociągów przez Warszawę

Od poniedziałku duże zmiany w ruchu pociągów przez Warszawę

Mniej pociągów podmiejskich, dłuższy czas przejazdu oraz dodatkowe wzajemne honorowanie biletów Kolei Mazowieckich i ZTM Warszawa. Od poniedziałku 22 sierpnia przebudowa stacji Warszawa Zachodnia wchodzi w kolejną fazę.

Prace na Warszawie Zachodniej skupiają się w dwóch obszarach. Na dojeździe od strony zachodniej budowane są wiadukty kolejowe. Prowadzone są również prace w tunelu dla pieszych. W konstrukcji, która łączy już peron 9 z peronem nr 6, realizowane są roboty wykończeniowe.

Istotne prace zaplanowano od 22 sierpnia do 3 września związane z podłączaniem urządzeń do nowej nastawni zlokalizowanej w budynku LCS. Na odcinku Warszawa Włochy – Warszawa Zachodnia zostanie wprowadzone telefoniczne zapowiadanie pociągów.

–  Pozwoli to w przyszłości na komputerowe zarządzanie ruchem kolejowym i zastąpienie dotychczasowego systemu przekaźnikowego. Nowy system pozwoli na szybszą odprawę pociągów i zwiększy poziom bezpieczeństwa – tłumaczy Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Na czas prac zarządca infrastruktury wspólnie z przewoźnikami zaplanowały zmiany w połączeniach kolejowych w Warszawie i aglomeracji.

Część pociągów pojedzie zmienioną trasą przez stację Warszawa Gdańska. Część połączeń będzie skróconych lub odwołanych. Pasażerów prosimy o zwrócenie uwagi na zmiany w kursowaniu i sprawdzenie przed podróżą rozkładu jazdy pociągów. Szczegóły dostępne na stronie i w aplikacji portalpasazera.pl 

PKP Intercity

Zmiany będą dotyczyć także kilku połączeń PKP Intercity.

Koleje Mazowieckie

Na linii R1 część pociągów kursujących do/z Grodziska Mazowieckiego i Żyrardowa zostanie odwołana albo będzie kursowała do/z stacji Warszawa Gdańska. Ponadto na odcinku Warszawa Zachodnia – Pruszków uruchomiona zostanie Zastępcza Komunikacja Autobusowa (ZKA).

Na linii R3 nie będą kursowały pociągi do/z Błonia, a liczba pociągów w relacji do/z Sochaczewa zostanie zmniejszona. Ponadto część z nich będzie dojeżdżać na dworzec Warszawa Gdańska.

SKM Warszawa

Od 22 sierpnia do 3 września większość pociągów SKM S1 pojedzie wyłącznie w skróconej relacji Otwock – Warszawa Wschodnia. Do i z Pruszkowa dotrze tylko kilka połączeń w ciągu dnia. 

Rozkład jazdy pociągów SKM linii S1 ważny od 22 sierpnia do 3 września br.

Polregio

Wszystkie pociągi Interregio z Łodzi Fabrycznej będą skierowane do/z stacji Warszawa Gdańska. Dotyczy to także połączenia IR „Prosna” z Poznania.

ŁKA

W dniach 27-28 sierpnia oraz 3 września 2022 r. pociągi ŁKA zostaną skierowane do i ze stacji Warszawa Gdańska z pominięciem stacji Warszawa Zachodnia, Centralna i Wschodnia.