Od niedzieli PKP PLK udostępnią jeden z peronów na przystanku w Obłaczkowie

Od niedzieli PKP PLK udostępnią jeden z peronów na przystanku w Obłaczkowie

Od niedzieli podróżni w Wielkopolsce zyskają dodatkowy przystanek – na linii kolejowej między Jarocinem a Wrześnią pociągi zatrzymają się w Obłaczkowie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na inwestycję z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” ponad 5,1 mln zł.

Na odcinku Jarocin – Września (linia kolejowa Oleśnica – Chojnice, nr 281) od niedzieli, 10 grudnia 2023 r. pociągi zatrzymają się już przy jednym z dwóch peronów nowego przystanku w Obłaczkowie. Podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei – zapewnione będą dogodne codzienne przejazdy pociągami regionalnymi i dobry dojazd koleją do pobliskiej fabryki samochodów.

Na nowym przystanku pasażerowie łatwo wsiądą i wysiądą z pociągów. Dla oczekiwanego komfortu ustawiono m.in. wiaty, ławki i przygotowano jasne oświetlenie. Orientację ułatwią czytelne tablice oraz gabloty z informacjami przydatnymi w podróży. Przystanek został przystosowany do dogodnej obsługi wszystkich podróżnych, także mających trudności z poruszaniem się.

Od niedzieli do dyspozycji podróżnych będzie peron od strony miejscowości Obłaczkowo. Zakończenie wszystkich prac – udostępnienie sąsiedniego peronu, przejścia w poziomie szyn pomiędzy peronami, parkingu i stojaków rowerowych – przewidywane jest obecnie w I kw. 2024 r.

Nowe perony w Wielkopolsce z „programu przystankowego”

Budowa nowego przystanku w Obłaczkowie to efekt „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dogodny dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Środki w ramach programu wartego ponad 1 mld zł zostaną wykorzystane m.in. na budowę i modernizację przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

Rządowy program uwzględnia 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej znalazło się 207 lokalizacji, a na rezerwowej – 107.

W Wielkopolsce program przystankowy obejmuje 19 stacji i przystanków na liście podstawowej. Podróżni już korzystają z nowych peronów w Pleszewie, Miłosławiu, Orzechowie i Książnie, a do końca roku planowane jest zakończenie prac m.in. w Golinie, Koźminie Wielkopolskim oraz w Radlinie